نرم افزار CRM

نقش امور مالی و پرداخت حق اشتراک در افزایش رضایت مشتریان!

  • ۳۰ تیر ۱۳۹۹
  • 107
  • 1517
نقش امور مالی و پرداخت حق اشتراک در افزایش رضایت مشتریان!

بریون، نائب رئیس کمپانی Salesforce ، می‌گوید: «محوریت مشتری موضوع مهمی در مدلهای کاری به شمار می‌رود، در این میان امور مالی نقش چشم‌گیری در افزایش رضایت مشتری دارند! مسائل مالی از زمانی که مشتری وارد کسب و کار  می‌شود تا زمانی که از آن خارج شود، قابل تامل هستند. بنابراین این امور بر مدیریت روابط با مشتریان اثر می‌گذارند.»

در این مقاله قصد داریم به نقش امور مالی و پرداخت حق اشتراک در مدیریت روابط با مشتریان بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید در مورد روابط خود با مشتریانتان تصمیم بگیرید.

پرداخت حق اشتراک، روشی جدید برای کسب اطمینان مشتری

پرداخت حق اشتراک، روشی جدید برای کسب اطمینان مشتری

دنیای امروز به گونه‌ای تغییر کرده است که می‌توانیم هر چه را می‌خواهیم از طریق پرداخت حق اشتراک و یا عقد قرارداد اینترنتی بدست آوریم. این امور شامل استفاده از نرم‌افزارهای متعدد، موزیکهای مختلف، سیستم حمل و نقل و حتی خرید لباس می‌شوند.

پرداخت حق اشتراک نوع جدیدی از مالکیت به شمار می‌رود. احتمالا شما اخیرا دیگر فیلم نمی‌خرید، بلکه با پرداخت حق اشتراک انواع فیلم‌ها را از طریق اپ‌های مختلف می‌بینید. به این روش تجاری « بازاریابی تجارت به تجارت » گفته می‌شود.

نرم‌افزارهای ابری مختلفی وجود دارند که می‌توانیم با پرداخت حق اشتراک ماهیانه و یا سالیانه  از خدمات به روز شده آن استفاده کنیم. پرداخت حق اشتراک به معنای ایجاد درآمد مکرر برای کسب و کارهاست. در این نوع تجارت حق مالکیتی برای مشتری نیز در نظر گرفته می‌شود که با پرداخت پول می‌تواند صاحب نرم‌افزاری باشد که دایما به روز می‌شود.

در مطالعه‌ای که اخیرا در این زمینه انجام شد اکثریت مدیران مالی بر این عقیده بودند که دست کم ۴۰ درصد از درآمد آنها به دلیل حق اشتراکی است که در ازای استفاده مشتریان از خدمات کسب و کارشان دریافت می‌شود.

این مدل کسب و کار اخیرا رشد زیادی یافته است، زیرا موانع ورود مشتریان به کسب و کار را کاهش می‌دهد. مشتریان با پرداخت حق اشتراک می‌دانند که همیشه فردی هست که پاسخگوی آنها باشد و از خدماتی استفاده می‌کنند که دایما به روزرسانی می‌شود. از طرفی دیگر این مدل کار سود قابل ملاحظه‌ای را برای کسب و کارها به ارمغان می‌آورد.

در این مورد تجربه و رضایت مشتری عاملی کلیدی در رشد کسب و کار به شمار می‌رود. زیرا مشتری با پرداخت حق اشتراک به دنبال رشد و پیشرفت خدمات دریافتی است.

نقش امور مالی  حق اشتراک در مدیریت روابط با مشتری

نقش امور مالی در مدیریت روابط با مشتری!

با توجه به این مدل کسب و کار ( دریافت حق اشتراک)، باید بخش امور مالی کسب و کار شما به تیم فروش نزدیک باشد و به سیستم CRM دسترسی داشته باشد تا بتواند در این مورد اطمینان حاصل کند که مشتریان از خدمات کسب و کار شما رضایت کامل را دارند.

مسئله مهم‌تر این است که در این مدل کاری مشتری تنها کالا و خدمات را دریافت نمی‌کند که  آنجا را ترک کند و در آینده تصمیم به خرید دوباره از کسب و کار شما بگیرد. وقتی مشتری وارد کسب و کاری می‌شود که با پرداخت هزینه ماهیانه و سالانه می‌خواند از شما کالا و خدمات دریافت کند، دیگر به عضو ثابتی از کسب و کار شما تبدیل می‌شود.

در اینجاست که پای بخش امور مالی به میان می‌آید. در واقع تیم مالی شما وارد تعامل با مشتریان می‌شود. این تیم از مشتری حق اشتراک را دریافت می‌کند و با انجام درست اینکار، رویه کار را برای بخش‌های دیگر آسان می‌سازد.

تنظیم درست قرارداد و ارائه فاکتوربه مشتریان، بررسی روند پرداخت مشتریان و شارژ کردن به موقع حساب مشتریان همیشه موضوعات پرچالشی در کسب و کارها هستند. اگر تیم مالی شما بتواند این رویه را به خوبی انجام دهد، رضایت مشتری از شما افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل، تیم مالی باید به طور فعالانه از نرم‌افزار CRM برای مدیریت روابط با مشتری استفاده کند. این موضوع در کسب و کارهایی که حق اشتراک دریافت می‌کنند اهمیت بیشتری دارد.

ساده سازی روند حق اشتراک و خلق تجربه بهتر برای مشتریان

تحویل صورت حساب با استفاده نرم‌افزار CRM = خلق تجربه بهتر برای مشتریان

وقتی حق عضویت مشتریان به پایان می‌رسد، تیم مالی موظف است که چند روز قبل به مشتری اعلام کند و از او بخواهد برای ادامه همکاری و یا قطع همکاری با آنها تصمیم بگیرد. اگر مشتری بخواهد حق اشتراک را پرداخت کند و از خدمات شما استفاده کند، تیم مالی باید این روند را ساده سازد و با ارسال شرایط از مشتری بخواهد که به دریافت خدمات ادامه دهد.

نرم‌افزار CRM دارای قابلیتهایی است که سبب می‌شود بار اضافی از دوش تیم کاری برداشته شود و آنها بتوانند تنها بر تعامل با مشتریان تمرکز داشته باشند. این نرم‌افزار دارای گزینه‌ای است که بر طبق مدلی که تنظیم می‌شود چند روز قبل از تاریخ به پایان رسیدن قرارداد مشتری برای دریافت خدمات، پیامی را به طور خودکار برای او ارسال می‌کند. همین امر سبب می‌شود رضایت مشتری از کسب و کار شما بالا رود.

همکاری بخش مالی و فروش و مدیریت حق اشتراک

همکاری بیشتر تیم مالی و تیم فروش با استفاده از نرم‌افزار CRM

امروزه بسیاری از کمپانی‌ها به سمت این مدل کسب و کاری حرکت کرده‌اند. مدیران مالی باید با استفاده از نرم‌افزار CRM روند کاری تیم مالی را متحول سازند و با ارائه خط مشی‌های جدید در روند دریافت حق اشتراک و صدور قبوض رضایت مشتریان را افزایش دهند.

در این مورد مدیران مالی باید با تیم فروش در تعامل باشند و از آنها بخواهند تا جایی که ممکن است قیمت فروش کالا و خدمات را پایین بیاورند و بیشتر بر جذب مشتری تمرکز داشته باشند. زیرا با ارائه راهکارهای مختلف برای دریافت حق اشتراک درآمد قابل ملاحظه‌ای وارد کسب و کارها می‌شود.

داده‌هایی که از طریق نرم‌افزار CRM بدست می‌آیند، اطلاعات خوبی را در اختیار هر دو تیم قرار می‌دهند. آنها می‌توانند با توجه به این داده‌ها در جلسات ماهیانه و یا هفتگی در مورد استراتژی‌های کار تصمیم بگیریند و بهترین استراتژی را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

در کنار تمامی مواردی که در بالا مطرح شدند باید این نکته توجه داشته باشید وقتی یک نرم‌افزار می‌تواند موثر باشد که به خوبی اجرا و پیاده‌سازی شود. به همین دلیل باید از شرکتهای معتبر برای نصب و اجرای این نرم‌افزار مشاوره بگیرید.

شرکت پویا توسعه پارمیس با سالیان دراز تجربه در زمین نصب و اجرای  نرم‌افزار CRM در کسب و کارهای مختلف آماده ارائه خدمات مختلف به مشتریان خود است.

 

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید