پارمیسافت

داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org

 • ۱۳۹۷/آبان/۷
 • 14
 • 526
داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org

داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org :
راهنمای کامل

Schema.org تمامی نیازهای وب‌سایت شما را به داده‌های ساخت‌یافته تأمین می‌کند. اگر از آن برای نشانه‌گذاری محصولات، نظرات، رویدادها و دستورالعمل­ها استفاده کنید، موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل این داده‌ها را پردازش کرده و به شکل پیشرفته‌ای نمایش می‌دهند.اگر می‌خواهید نتایجی غنی داشته باشید؛ نتایجی مثل اسنیپت‌ها، نتایج تعاملی موبایل، عملیاتی با قابلیت فعال‌سازی با صدا، یا قرار گرفتن در گراف دانش (Knowledge Graph) ، باید صفحات خود را با داده‌های ساخت‌یافته نشانه‌گذاری کنید. این راهنمای کامل، مروری بر این موضوع گسترده است.

[/vc_column_text]

داده‌ی ساخت‌یافته چیست؟

داده‌های ساخت‌یافته داده‌هایی هستند که به وب‌سایت خود اضافه می‌کنید تا درک آن را برای موتورهای جست‌وجو راحت‌تر کنید.
برای راه‌اندازی آن احتیاج به زبان (یا مجموعه‌ای از لغات) خاصی دارید و چیزی که توسط موتورهای جست‌وجوی بزرگ استفاده می‌شود، Schema.org است. Schema.org مجموعه‌ای از تگ‌ها و ویژگی‌ها ارائه می‌کند تا با استفاده از آن‌ها محصولات، نظرات، لیست کسب‌وکارهای محلی، و غیره را با جزئیات لازم نشانه‌گذاری کنید. موتورهای جست‌وجوی بزرگی نظیر گوگل، بینگ، یاندکس، و یاهو این زبان را به صورت اشتراکی توسعه داده‌اند تا به زبان مشترکی برای درک بهتر وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

با یک پیاده‌سازی درست، موتورهای جست‌وجو می‌توانند از داده‌های ساخت‌یافته برای درک بهتر محتوای صفحات شما بهره ببرند. پس ممکن است سایت شما به صورت بهتری در نتایج جست‌وجو ارائه شود؛ مثلاً در قالب نتایج غنی مثل اسنیپت‌های غنی یا کارت‌های غنی. با این حال، هیچ تضمینی برای ارائه‌ی نتایج غنی وجود ندارد – این مسأله در اختیار موتورهای جست‌وجو است.

چرا به داده‌های ساخت‌یافته نیاز دارید؟

نشانه‌گذاری محصولات، نظرات، رویدادها  و سایر چیزها با داده‌های ساخت‌یافته به زبان Schema.org، سایت شما را فوراً برای موتورهای جست‌وجو قابل درک می‌کند؛ به این معنی که آن‌ها تمامی قسمت‌های سایت شما را متوجه می‌شوند. اکنون دیگر موتورهای جست‌وجو نیاز نیست حدس بزنند که یک لیست در سایت شما، در حقیقت لیست محصولات شما است؛ خودتان این را به آن‌ها می‌گویید.

آیا داده‌های ساخت‌یافته برای سئو اهمیت دارند؟

خلاصه بگوییم: بله، داده‌های ساخت‌یافته در قالب Schema.org برای سئوی شما مهم هستند.پیاده سازی درست این داده‌ها ممکن است رتبه‌ی بهتری به شما ندهد، اما به صورت غیر مستقیم سایت شما را به نتیجه‌ی بهتری برای جست‌وجو تبدیل می‌کند.

نتایج پیشرفته‌ی جست‌وجو راه ساده‌تری را برای انتخاب یک لینک از لیست نتایج به جست‌وجوگر نشان می‌دهند. اگر نمایش نتیجه‌ی شما غنی باشد و صفحه‌ی شما هم حاوی مطالب مورد نظر باشد، صفحه‌ی شما به یک نتیجه‌ی معتبر برای مشتری تبدیل می‌شود و این باعث کاهش نرخ خروج می­گردد. نرخ خروج کمتر به گوگل می‌گوید که سایت شما یک نتیجه‌ی معتبر است که مطالب مورد نظر را فراهم می‌آورد.

به علاوه، چون داده‌های ساخت‌یافته هنوز خیلی رایج نیستند، شانس خوبی برای پیش­دستی از رقیبانتان دارید. فکرش را بکنید، اگر یک آرایشگاه دارید و ۳۰۰ نظر مثبت در سایت خود را نشانه‌گذاری کنید، خیلی جلوتر از رقیبی هستید که نظرات را نشانه‌گذاری نمی‌کند. گوگل این داده‌ها را پردازش می‌کند و مستقیماً در نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد. اگر خودتان در گوگل دنبال یک آرایشگاه بودید، کدام را انتخاب می‌کردید؟ آرایشگاهی که هیچ نظری ندارد یا آن یکی که ۳۰۰ نظر مثبت دارد؟

داده‌های ساخت‌یافته، نتایج را غنی می‌کند.

اگر سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو قابل فهم کنید، به آن‌ها اجازه می‌دهید که کارهای جالبی با محتوای شما بکنند. Schema.org و پشتیبانی از آن، همواره در حال توسعه است، پس روز به روز بهتر و گسترده‌تر می‌شود. از آنجایی که داده‌های ساخت‌یافته زمینه را برای توسعه‌ی امکانات جدید در دنیای سئو فراهم می‌آورند – مثل جست‌وجوی صوتی – قطعاً امکانات جدید زیادی در آینده‌ی نزدیک ایجاد خواهد شد. نمونه‌ای از نتایج غنی جست‌وجو را که هم‌اکنون موجود هستند، در ادامه مشاهده می‌کنید؛ می‌توانید در گالری جست‌وجوی گوگل مثال‌هایی برای هر یک بیابید. در حال حاضر، چندین نتیجه‌ی غنی وجود دارد:

  • بردکرام‌ها (breadcrumbs)
  • اطلاعات تماس شرکت
  • کروسل‌ها
  • لوگوها
  • کادر جست‌وجوی سایت-لینک‌ها
  • پروفایل شبکه‌های اجتماعی
  • مقالات
  • کتاب‌ها
  • دوره‌ها
  • مجموعه‌های داده
  • رویدادها
  • صحت‌سنجی‌ها
  • آگهی‌های کار
  • کسب‌وکارهای محلی
  • موسیقی
  • عناوین شغل
  • پادکست‌ها
  • محصولات
 • دستورات پخت
 • نظرات
 • تلویزیون و فیلم
 • ویدئو

نتایج غنی با عنوان قدیمی اسنیپت‌های غنی

نتایج غنی – به گفته‌ی گوگل، دیگر نباید به آن‌ها اسنیپت‌های غنی بگوییم – اطلاعات اضافه و امکاناتی تعاملی هستند که در یک صفحه‌ی نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شوند. در کنار خطوط سیاه همیشگی حاوی توضیحات متا، می‌توان نتیجه‌ی جست‌وجو را با اطلاعات محصول مانند قیمت‌ها یا نظرات یا امکاناتی مثل بردکرام یا جست‌وجو در سایت بهبود داد.

[/vc_column][/vc_row]
نتایج غنی روی موبایل

نتایج غنی روی موبایل: کروسل

نتایج غنی روی موبایل امروزه خیلی محبوب شده‌اند. با نتایج جست‌وجو برای اقلام خاصی مثل رستوران­های محلی، دستورات پخت، فیلم‌ها و دوره‌ها در موبایل طور دیگری برخورد می‌شود. این نتایج به شکلی قابل حرکت و مناسب برای وسایل لمسی نشان داده می‌شوند که از آن به عنوان کروسل یاد می‌شود.

گوگل خیلی تمایل دارد که شما بتوانید نهایت استفاده را از این نتایج ببرید. پس می‌توانید بلیت هواپیما یا میزی در یک رستوران معروف رزرو کنید، بلیت سینما بخرید، یا دستور پخت یک کیک پنیری به نظر خوشمزه را مستقیماً به Google Home خود بفرستید تا در هنگام پختن آن، شما را راهنمایی کند. تقریباً همه‌ی این‌ها با داده‌های ساخت‌یافته ممکن شده است. و این تازه شروع ماجرا است.

گراف دانش

گراف دانش همان کادر بزرگ اطلاعات در سمت راست گوگل است. این کادر جزئیات مختلفی را درباره‌ی یک نتیجه‌ی به خصوص نشان می‌دهد. گوگل این گراف را با بررسی و ارزیابی محتوای مرتبط با این موضوع خاص پر می‌کند. اگر یک شرکت معتبر دارید یا در مورد موضوعی اختیاراتی دارید، ممکن است نام، لوگو، و پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود را اینجا ببینید.

Featured Snippets

صبر کنید، این ویژگی ممکن است فریبنده باشد؛ چون Featured Snippets در حقیقت نتایج غنی به شمار می‌آیند، اما محتوای خود را از داده‌های ساخت‌یافته نمی‌گیرند. یک Featured Snippet مستقیماً درون نتایج جست‌وجو به یک سؤال جواب می‌دهد، اما از محتوای معمولی یک صفحه برای این کار استفاده می‌کند.

آیا داده‌های ساخت‌یافته روی موبایل هم کار می‌کنند؟

بله، نتیجه‌ی به‌کارگیری داده‌های ساخت‌یافته همه جا کار می‌کند.پیاده‌سازی موبایل داده‌های Schema.orgهنوز در ابتدای راه است،اگرچه گوگل مدتی است که دارد نتایج غنی جست‌وجوی موبایل را جا می‌اندازد.

اگر یک صفحه معیارهای مد نظر گوگل را داشته باشد، می‌توانید مستقیماً از طریق نتایج جست‌وجو، بلیت سینما یا میز رستوران رزرو کنید. اگر داده‌های ساخت‌یافته را درست پیاده‌سازی کنید، ممکن است بتوانید از امکانات تعاملی زیادی در صفحه‌ی نتایج جست‌وجوی موبایل بهره‌مند شوید.به علاوه،اگر AMP را هم وارد قضیه کنید،می‌توانید از امکانات تعاملی تاییدشده­ی خیلی بیشتری در گوگل روی موبایل بهره ببرید. 

انواع داده‌های ساخت‌یافته

اگر به وب‌سایت Schema.org نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که اطلاعات خیلی زیادی وجود دارند که شما می‌توانید به عنوان داده‌های ساخت‌یافته به سایت خود اضافه کنید. اما همه‌ی آن‌ها مناسب کار شما نیست. قبل از به‌کارگیری داده‌های ساخت‌یافته، باید بدانید که اصلاً چه چیزی را باید نشانه‌گذاری کنید. آیا محصولاتی در یک فروشگاه آنلاین دارید؟ صاحب یک رستوران هستید؟ کسب‌وکاری محلی دارید و خدماتی به جامعه‌ی خودتان ارائه می‌دهید؟ یا سایتی با دستور پخت کیک‌های پنیری مورد علاقه‌ی خودتان دارید؟ شرایط شما هر چه هست، باید بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید و امکانات را بررسی کنید. بررسی مستندات موتورهای جست‌وجو را فراموش نکنید تا متوجه شوید چه چیزی از شما نیاز دارند.

سراغ انواع مبهم این داده‌ها نروید، بلکه نوعی را انتخاب کنید که پیاده‌سازی آن نسبتاً ساده باشد. برخی از الگوهای Schema.org روی کمتر از هزار سایت موجود هستند، اما برخی دیگر روی میلیون‌ها سایت به کار برده شده‌اند. می‌توان الگوهای اصلی Schema.org را به گروه‌هایی همچون کارهای خلاقانه و تجارت تقسیم کرد و بیشتر اقلام متداول برای نشانه‌گذاری با Schema.org درون این دو گروه جای گرفته‌اند. این‌ها مهم‌ترین انواع هستند:

 

کارهای خلاقانه

اولین گروه اصلی، کار خلاقانه نام دارد و شامل کارهای خلاقانه‌ی زیادی می‌شود – چیزهایی که توسط کسی یا چیزی تولید شده‌اند. متداول‌ترین آن‌ها در ادامه آورده شده‌اند، اما لیست کامل آن‌ها بسیار طولانی است و شامل ویژگی‌هایی در مورد مجسمه‌ها، بازی‌ها، مکالمات، نرم‌افزار‌های کاربردی، هنرهای بصری، و چیزهای زیاد دیگری نیز می‌شود. با این وجود، خیلی از این ویژگی‌ها در نتایج جست‌وجو فاقد نمایش غنی هستند، پس ارزش کمتری دارند. اما همان‌طوری که گفته شد، اگر سایت شما حاوی اقلامی از دسته‌های زیر هست، حتماً با Schema.org آن‌ها را نشانه‌گذاری کنید.

 

مقالات

یک مقاله می‌تواند یک مطلب خبری یا گزارش تحقیقی باشد. می‌توانید بین یک مقاله‌ی خبری، با مقاله‌ی فناوری یا حتی یک پست وبلاگ، تفاوت قائل شوید.

می توانید از قسمت بلاگ،به مقالات سایت پارمیسافت دسترسی داشته باشید.

کتاب‌ها

فرقی نمی‌کند که کتاب شما چاپی یا به صورت دیجیتالی و در قالب کتاب الکترونیکی باشد. می‌توانید انواع ویژگی‌ها را نشانه‌گذاری کنید؛ از نویسنده‌ی آن گرفته تا جایزه‌هایی که برده است.

دوره‌ها

به زودی هر کسی که دوره‌ای ارائه می‌دهد، می‌تواند از Schema.org استفاده کند. در حال حاضر، گوگل آزمایش‌هایی در مقیاس کوچک را با شرکت‌کنندگان مشخصی انجام می‌دهد تا عملکرد این الگوی Schema.org را بررسی کند.

مجموعه‌های داده

گوگل مفهوم داده‌های ساخت‌یافته را برای مجموعه‌های داده می‌داند و می‌تواند از این داده‌ها برای شناساندن و درک بهتر این مجموعه‌های داده استفاده کند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را در صفحات مربوط به توسعه‌دهندگان در گوگل بخوانید.

مقالات How-to

در آینده‌ی نزدیک، قادر خواهید بود تا مقالات How-to خود را با استفاده از داده‌های ساخت‌یافته‌ی How-to نشانه‌گذاری کنید. کاربران می‌توانند با پیروی از یک روند مرحله به مرحله، یک کار به خصوص را انجام دهند. در حال حاضر، این مورد نتیجه‌ی غنی ندارد.

موسیقی

موسیقی نیز از داده‌های ساخت‌یافته به شمار می­رود. چند الگوی مختلف Schema.org وجود دارند که برای موسیقی هستند؛ مانند MusicRecording، MusicAlbum، MusicEvent و MusicGroup.

دستور پخت

با افزودن داده‌های Recipe به دستورهای پخت درون وب‌سایت آشپزیتان، می‌توانید دستورات پخت خود را مستقیماً درون نتایج جست‌وجو قرار دهید. علاوه بر آن، با ظهور نتایج غنی در موبایل، ممکن است دستورات پخت به شکل کاملاً جدیدی با تصاویر زیبا بر روی موبایل نمایش داده شوند، البته اگر این تصاویر را اضافه کنید و تازه فقط این نیست، اکنون می‌توانید دستورات پخت را به Google Home ارسال کنید و Assistant با صدای بلند از روی آن می‌خواند. خیلی جالب است، نه؟

تلویزیون و فیلم

فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی هم داده‌های ساخت‌یافته‌ی خود را دارند. جست‌وجو برای یک فیلم در موتورهای جست‌وجو یک نتیجه‌ی غنی در بر دارد که همراه با نظرات منتقدان، پوستر، اطلاعات بازیگران، و حتی رزرو بلیت برای نمایش می‌شود. حتی می‌توانید لیستی را از بهترین فیلم‌ها یا محبوب‌ترین سریال‌هایتان نشانه‌گذاری کنید. به علاوه، می‌توانید با استفاده از داده‌ی ساخت‌یافته‌ی ViewAction یا WatchAction، امکان پخش محتوا را در همان صفحه‌ی نتایج جست‌وجو فراهم کنید.

ویدئوها

کارهای جالب خیلی زیادی می‌توان با ویدئو انجام داد. به خصوص گوگل روی شیوه‌های جدیدی برای نمایش نتایج ویدئویی با AMP کار می‌کند. گوگل می‌تواند ویدئوهای شما را در کروسل‌های AMP و لیست Top Stories نشان دهد.

پادکست‌ها

یک پادکست دارید؟ چرا آن را با داده‌های ساخت‌یافته نشانه‌گذاری نمی‌کنید تا گوگل بتواند کارهای جالبی با آن بکند؛ مثلاً توضیحات هر قسمت را نشان دهد یا حتی یک دکمه‌ی پخش هم قرار دهد.

تجارت

دومین گروه اصلی، تجارت است. در این گروه چندین نوع داده‌ی مهم خواهید دید که می‌توانند با Schema.org نشانه‌گذاری شوند.

رویدادها

نشانه‌گذاری لیست رویدادهایتان با نوع داده‌ی Event در Schema.org می‌تواند باعث نمایش مستقیم رویدادها در نتایج جست‌وجو شود. اگر کلوپ دارید، سالن یا هر کسب‌وکار دیگری که رویدادهای زیادی دارد، حتماً این نوع داده را لازم دارید.

کسب‌وکارها و سازمان‌ها

اگر با وب‌سایت خود درآمد کسب می‌کنید، احتمالاً صاحب یک کسب‌وکار هستید. اگر صاحب یک سایت هستید یا صرفاً روی وب‌سایت شرکت کار می‌کنید، تجارت و سازمان­دهی در Schema.org برایتان جالب خواهد بود. تقریباً هر سایتی می‌تواند از نوع کسب‌وکار در Schema.org بهره ببرد. اگر پیاده‌سازی درستی انجام دهید، ممکن است یک گراف دانش درست و حسابی به دست بیاورید یا نوع دیگری از نتایج غنی در موتورهای جست‌وجو نصیبتان شود. حتی می‌توانید داده‌های ساخت‌یافته‌ای برای اطلاعات تماس خود ایجاد کنید به شکلی که مشتریان شما بتوانند مستقیماً از صفحه‌ی نتایج جست­وجو با شما تماس بگیرند.

 

محصولات

نوع داده‌ی محصول در Schema.org تقریباً به اندازه‌ی انواع کسب‌وکار و سازمان اهمیت دارد. با استفاده از نوع داده‌ی محصول می‌توانید داده‌های اضافه‌ای را به موتورهای جست‌وجو ارائه دهید که مثلاً برای نمایش اسنیپت‌های غنی استفاده می‌شوند. به نتایجی فکر کنید که اطلاعات اضافه‌ای را مثل قیمت‌ها، نظرات، وضعیت موجودی، و غیره به همراه دارند. اگر محصولاتی دارید، این مورد باید یکی از مهم‌ترین بخش‌های استراتژی شما در داده‌های ساخت‌یافته باشد. نشانه‌گذاری تصویر محصولات را فراموش نکنید.

 

نظرات

امروزه نظرات و امتیازات نقش مهمی را در فرآیند جست‌وجو ایفا می‌کنند. کسب‌وکارها، ارائه‌دهندگان خدمات، و فروشگاه‌های آنلاین از نظرات برای جذب و جلب اعتماد مشتریان جدید استفاده می‌کنند. نمایش ۵ ستاره در کنار نام شما در موتورهای جست‌وجو ممکن است تنها فاصله‌ی شما با موفقیت باشد.

امکانات جدید: Actions

دستیارهای شخصی صوتی الآن خیلی مد شده‌اند و در ماه‌های آینده اتفاقات زیادی را در این حوزه شاهد خواهیم بود. برای مثال دستور پخت را در نظر بگیرید؛ می‌توانید یک دستور پخت را از نتایج جست‌وجو برای Google Home خود ارسال کنید – امکانی که با استفاده از داده‌های ساخت‌یافته و AMP فراهم شده است – تا در هنگام غذا پختن، با صدای بلند از روی آن خوانده شود. به این قابلیت، عملیات یا Actions گفته می‌شود و تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد. اگر می‌خواهید دستورات پخت شما در کتاب‌خانه‌ی Google Assistant قرار بگیرد، باید مجموعه‌ی خاصی از داده‌های ساخت‌یافته را اضافه کرده و قواعد دیگری را نیز رعایت کنید. می‌توانید اطلاعات بیشتری را در صفحه‌ی ساخت عملیات بر روی دستور پخت کسب کنید. از سایت Google Assistant دیدن کنید تا امکانات (خیلی زیاد!) موجود را ببینید.

جزئیات فنی

برای نشانه‌گذاری صفحه‌هایتان لازم است که نحوه‌ی کار Schema.org را درک کنید. اگر به مشخصات کامل Schema.org نگاهی بیندازید، خواهید دید که سلسله‌مراتب صریحی در این زبان وجود دارد. درست مثل صفحات خودتان، اینجا هم همه چیز به هم مربوط است.‌ به کل لیست نگاهی بیندازید تا همه‌ی انتخاب‌های ممکن را ببینید و آن‌هایی را که به نظرتان لازم است، یادداشت کنید.

بیایید به سلسله‌مراتب نگاهی بیندازیم. یک پیاده‌سازی Schema.org با یک شیء (Thing) شروع می‌شود که عمومی‌ترین نوع داده‌ی موجود است. یک شیء می‌تواند نوع خاص‌تری باشد، مثلاً یک کار خلاقانه، یک رویداد، سازمان، شخص، مکان یا یک محصول.

مثلاً یک فیلم یک «شیء» و یک «کار خلاقانه» است که در نهایت در دسته‌ی «فیلم» قرار می‌گیرد. می‌توانید ویژگی‌های خیلی زیادی به آن اضافه کنید؛ مانند «توضیحات»، «کارگردان»، «بازیگر»، یک تصویر «پوستر»، «مدت زمان» یا «ژانر». ویژگی‌های خیلی زیادی برای افزودن موجود است، پس می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید دقیق شوید. البته زیاده‌روی هم نکنید، چون همه‌ی این ویژگی‌ها، حداقل فعلاً توسط موتورهای جست‌وجو استفاده نمی‌شود. بهتر است به اسناد گوگل نگاهی بیندازید تا ببینید کدام یک از ویژگی‌ها اجباری هستند و کدام یک سفارش شده‌اند.

نمونه­‌ی سلسله مراتب Schema.org

اگر چیزهایی را که اکنون می‌دانیم درون یک سلسله‌مراتب قرار دهیم، به چیزی شبیه این می‌رسیم:

 • شیء
  • کار خلاقانه
   • فیلم
    • توضیحات (نوع: متن)
    • کارگردان (نوع: شخص)
    • بازیگر (نوع: شخص)
    • تصویر (نوع: ImageObject یا URL)
    • و غیره.

اگر با یک کسب‌وکار محلی سر و کار داشتیم، از چیزی شبیه این استفاده می‌کردیم:

 • شیء
  • سازمان (یا مکان)
   • کسب‌وکار محلی
    • دندان‌پزشک
     • نام
     • آدرس
     • پست الکترونیکی
     • لوگو
     • نظرات
     • و غیره.

برای کسب‌وکارهای محلی، می‌توانید نوع خاص‌تری از کسب‌وکار را انتخاب کنید. با این کار، موتورهای جست‌وجو راحت‌تر می‌توانند نوع کسب‌وکار شما را تعیین کنند. صدها نوع کسب‌وکار محلی موجود است، اما ممکن است که هیچ کدام از آن‌ها برای کسب‌وکار شما مناسب نباشد. اگر نوع انتخابی شما خیلی گسترده است، می‌توانید با استفاده از Product Types Ontology (هستی­‌شناسی انواع محصول) اطلاعات دقیق‌تری ارائه کنید.

در ادامه‌ی همین مثال کسب‌وکار محلی، می‌بینید که گوگل چندین ویژگی را اجباری کرده است؛ مثل جزئیات NAP (نام و تلفن) کسب‌ وکارتان. به علاوه، ویژگی‌های زیادی هم توصیه شده است؛ مثل URL، مختصات جغرافیایی، ساعات کار، و غیره. سعی کنید تا حد امکان این اطلاعات را وارد کنید، چرا که فقط آن وقت است که موتورهای جست‌وجو نتیجه‌ی غنی دلخواه شما را نمایش خواهند داد. اگر در مورد نشانه‌گذاری کسب‌وکار محلی خود به کمک احتیاج دارید، پلاگین SEO محلی ما می‌تواند سودمند باشد.

برای تولید آن به چه چیزی نیاز دارید؟

وقتی برای اولین بار به Schema.org نگاه کنید، ممکن است خیلی ترسناک به نظر برسد. لیست خیلی بزرگی است و امکانات آن نامحدود است؛ پس به سادگی ممکن است سردرگم شوید. برای غلبه بر این وضعیت، فقط به اصول توجه کنید. به سایت، کسب‌وکار یا محصول خود فکر کنید و مشخصات و ویژگی‌های مهم را یادداشت کنید و کار را از همان‌جا شروع کنید.

البته بخش‌هایی وجود دارند که باید در برنامه‌ی شما برای افزودن داده‌های ساخت‌یافته به سایتتان، اولویت داشته باشند. اگر کار خود را با این سه نوع داده آغاز کنید، کار اصلی انجام شده است و بعد می‌توانید کار خود را گسترش دهید. قطعاً لازم است که اول بر روی داده‌های ساخت‌یافته در مورد جزئیات کسب‌وکار، محصولات، و نظرات کار کنید. این سه مورد بیشترین تأثیر را مدت کم ارائه می‌دهند.

چگونه داده‌های ساخت‌یافته را پیاده‌سازی کنیم.

نمی‌خواهیم شما را بترسانیم، اما دیگر وقت صحبت در مورد جزئیات فنی شده است. در واقع با معرفی JSON-LD دیگر نباید هیچ ترسی از افزودن این داده‌ها به صفحات خود داشته باشید. این قالب داده‌ای مبتنی بر جاوااسکریپت، افزودن داده‌های ساخت‌یافته را خیلی ساده‌تر می‌کند؛ چون که یک بلوک کد جدا تشکیل می‌دهد و دیگر در میان خطوط کد HTML صفحه‌ی شما جای نمی‌گیرد و این کار، باعث سادگی تولید و نگهداری آن شده و به علاوه، درک آن را برای انسان و ماشین، آسان‌تر می‌کند. اگر برای پیاده‌سازی JSON-LD به کمک نیاز دارید، می‌توانید در دوره‌ی داده‌های ساخت‌یافته‌ی ما ثبت نام کنید یا دوره سطح بالای Codelabs گوگل را دنبال کنید.

داده‌های ساخت‌یافته با JSON-LD

روش مطلوب افزودن داده‌های ساخت‌یافته به سایت شما، استفاده از JSON-LD است. البته بعضی از موتورهای جست‌وجو خیلی دیر آن را پذیرفتند و بینگ خیلی در پذیرش آن تأخیر داشت. البته خوشبختانه مایکروسافت هم بالاخره نظر خودش را عوض کرد و اکنون این روش را پشتیبانی می‌کند. این روش کارآمدترین روش است.

کد زیر، پلاگین SEO ما، یعنی Yoast SEO را درون نمونه‌ای از لیست محصولات نشان می‌دهد. این یک لیست خیلی کوچک با اطلاعات پایه است: نوع، نام، تصویر، توضیحات، و برند. در آخر کد هم یک عملیات برای خرید پلاگین قرار دارد و قیمت خرید آن هم مشخص شده است.

اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، می‌توانید به مقاله‌های «چگونه از JSON-LD برای افزودن داده‌های Schema.org به وب‌سایتتان استفاده کنید» یا «افزودن داده‌های ساخت‌یافته به سایت با Google Tag Manager» مراجعه کنید یا دوره‌های آموزشی ما را درباره‌ی داده‌های ساخت‌یافته و سئو بگذرانید.

راه‌های قدیمی: RFDa و Microdata

راه قدیمی نوشتن داده‌های ساخت‌یافته، آن‌ها را مستقیماً در میان خطوط کد HTML صفحه‌ی شما قرار می‌دهد. این روش خیلی ناکارآمد و مستعد خطا است و اتفاقاً دلیل پذیرش خیلی کند Schema.org هم همین بوده است. ایجاد و نگهداری آن با استفاده از RFDa و Microdata خیلی زحمت دارد. حرف ما را باور کنید، هر چقدر می‌توانید از JSON-LD برای این کار استفاده کنید.

Microdata برای عملکرد به itemprop  نیاز دارد،پس همه چیز درون خطی خواهد بود. قطعاً واضح است که این کار، خواندن، نوشتن و نگهداری آن را خیلی سخت می‌کند.

داده‌های ساخت‌یافته و Google AMP

پروژه‌ی متن باز (AMP (Accelerated Mobile Pages – صفحات پرسرعت موبایل خیلی‌ها را هیجان‌زده کرده است. هدف پروژه، تسریع شدید اجرای صفحات بر روی موبایل با استفاده از نوع خاصی HTML است. گوگل خیلی روی AMP تبلیغ می‌کند و به وابستگی آن به داده‌های ساخت‌یافته هم اشاره می‌کند. اگر می‌خواهید از AMP استفاده کنید، باید داده‌های ساخت‌یافته را پیاده‌سازی کنید. گوگل از بسیاری از اقلام Schema.org برای عناصر تعاملی‌تر AMP استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای رفع بیشتر نیازهای خود به AMP، از Yoast SEO به همراه پلاگین AMP Glue ما استفاده کنید.

ابزارهای کار با داده‌های ساخت‌یافته

کار با Schema.org خیلی سخت نیست، اما اگر افزودن دستی کد برایتان سخت است، می‌توانید از ابزارهای زیر کمک بگیرید. اگر هنوز هم نمی‌دانید چطور عمل کنید، از توسعه‌دهنده‌ی وب خود کمک بگیرید. او احتمالاً ظرف چند دقیقه این کار را انجام خواهد داد.

لینک‌های دیگر

بیشتر موتورهای جست‌وجو اسنادی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌کنند که در آن اطلاعات بیشتری درباره‌ی جزئیات پیاده‌سازی آن‌ها از داده‌های ساخت‌یافته وجود دارد. این اسناد را بخوانید تا بایدها و نبایدها را متوجه شوید. شما مجبورید از قواعد آن‌ها پیروی کنید، چون پیاده‌سازی نادرست Schema.org می‌تواند باعث جریمه‌ی شما شود. همیشه کد خود را با ابزار آزمایش داده‌ی ساخت‌یافته تست کنید تا از صحیح بودن آن مطمئن شوید. خطاها را تصحیح کنید و کد را نگهداری کنید تا از استاندارد بودن آن مطمئن باشید.

حرف آخر

دیگر نمی‌توانید از داده‌های ساخت‌یافته فرار کنید. اگر سایتتان برایتان اهمیت دارد، باید این قضیه را بررسی کنید و بهترین راه را برای استفاده از آن بیابید. اگر آن را درست پیاده‌سازی کنید، اتفاقات خوبی برای سایت شما، چه الآن و چه در آینده می‌افتد. موتورهای جست‌وجو همیشه در حال توسعه‌ی راه‌های جدید برای نمایش نتایج جست‌وجو هستند و خیلی اوقات از داده‌های Schema.org برای این کار استفاده می‌کنند.

داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org
4.9 (97.78%) 9 امتیاز

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها

 • علیرضا محسنی ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

  بسیار عالی و کامل توضیح دادین
  با تشکر