پارمیسافت

ابزار تست سرعت پینگدام : راهنمای نهایی برای ۲۰۱۹

 • ۱۳۹۷/اسفند/۵
 • 5
 • 644
ابزار تست سرعت پینگدام

ابزار تست سرعت پینگدام: راهنمای نهایی برای ۲۰۱۹

امروز می‌خواهیم به نحوه استفاده و درک بهتر داده از ابزار تست سرعت سایت محبوب پینگدام بپردازیم. می‌توانید با استفاده از ابزار تست سرعت پینگدام کاری را برای سایت وردپرس خود انجام دهید که ما تحلیل آبشاری می‌نامیم. این می‌تواند به شما کمک کند که به سرعت مشکلات عملکردی را بشناسید و همچنین شناسایی هیچ مشکلی از قلم نیافتد.

بسیاری اوقات می‌بینیم که کاربران داده‌های ابزار تست سرعت پینگدام را اشتباه تفسیر می‌کنند و این گاهی منجر می‌شود که وبسایت را به حالتی حتی بدتر از حالت قبلی تنظیم کنند. به یاد داشته باشید که ابزارهایی مانند این تنها قرار است به عنوان راهنما مورد استفاده قرار بگیرند و ۱۰۰ درصد دقیق نیستند. موضوع مهم این است که تداوم داشته باشید و در تمام  تست‌های خود، از یک ابزار مشابه استفاده کنید.

دانستن نحوه تحلیل صحیح داده‌ها از پینگدام به شما کمک می‌کند تا سرعت سایت وردپرس خود را بالا ببرید!

پینگدام

پینگدام شرکتی است که خارج از سوئد تاسیس شده (حال مالکیت آن با SolarWinds است) که طیفی از خدمات را ارائه می‌دهد. خدماتی مانند نظارت سایت در زمان فعالیت آن، نظارت سرعت صفحه، نظارت تراکنش‌ها، نظارت بر سرورها و تحلیل بازدیدکنندگان (نظارت آنی کاربر). احتمالا یکی از چیزهایی که آن‌ها به‌خاطرش خوب شناخته می‌شوند، ابزار تست سرعت رایگان سایتشان است که به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزار تست عملکرد در جامعه وردپرس شناخته می‌شود.

چرا این‌قدر محبوب است؟ یکی از دلایل این است که احتمالا از لحاظ استفاده، ساده‌ترین ابزار تست سرعت است! هر کسی در زمینه عملکرد وب متخصص نیست و به همین جهت برای کاربر عادی وردپرس، بعضی از دیگر ابزاری که وجود دارند ممکن است بسیار گیج کننده باشند. بعضی وقت‌ها هر چه سادگی بیشتر باشد بهتر است. به هرحال برای شما دو چیز اهمیت دارد: سایت شما چه‌قدر سریع است و چطور می‌توانید آن را سریع‌تر کنید.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

پینگدام در حال حاضر این امکان را به شما می‌دهد که سرعت هر سایتی را از ۷ محل مختلف (۵ قاره) تست کنید.

 

این محل‌ها به طور استراتژیک در دنیا پخش شده‌اند:

 • آسیا- ژاپن- توکیو
 • اروپا- آلمان- فرانکفورت
 • اروپا- بریتانیا- لندن
 • آمریکای شمالی- ایالات متحده آمریکا- واشنگتن دی. سی.
 • آمریکای شمالی- ایالات متحده آمریکا- سن فرانسیسکو
 • اقیانوسیه- استرالیا- سیدنی
 • آمریکای جنوبی- برزیل- سائوپائولو

نکته: متوجه شده‌ایم که بعضی اوقات تمام محل‌های تست در دسترس نیستند. این به احتمال زیاد به این دلیل است که یا به دلیل نگهداری در دسترس نبوده یا به دلیل حجم بالای تلاش‌ها جهت اجرای تست، بیش از حد شلوغ شده است. اگر یک محل تست که قبلا از آن استفاده می‌کردید، دیگر در دسترس نیست، یک یا دو ساعت بعد دوباره چک کنید. به احتمال زیاد دوباره در دسترس قرار می‌گیرد.

محل تستی که انتخاب می‌کنید در واقع بسیار مهم است زیرا به محل فیزیکی که سایت شما واقعا در آن هاست شده ارتباط دارد. در اینجا موضوع کوچکی به نام تاخیر شبکه مطرح می‌شود. اما در ادامه بیشتر به جزئیات این موضوع خواهیم پرداخت.

تحلیل آبشاری با ابزار تست سرعت پینگدام

یک صفحه وبی از دارایی‌های مختلفی مانند HTML، جاوا اسکریپت، CSS، عکس‌ها و ویدئوها تشکیل شده است. تمام این‌ها درخواست‌هایی ایجاد می‌کنند تا شما چیزی را که در وبسایت می‌بینید، ببینید. به طور معمول هر چه درخواست‌های بیشتری داشته باشید، سایت شما کندتر بارگذاری می‌شود. این موضوع همیشه درست نیست، اما در اکثر مواقع صحت دارد.

در ادامه بخش‌های مختلف پینگدام را دسته‌بندی کرده‌ایم و معنای اطلاعات را در ارتباط با عملکرد کلی سایت و نحوه اجرای تحلیل آبشاری، با جزئیات بیشتری شرح می‌دهیم.

خلاصه‌ای از پینگدام

وقتی سایت وردپرس خود را از طرییق پینگدام اجرا می‌کنید، یک نمره عملکرد، یک زمان کل بارگذاری، اندازه صفحه کل و تعداد درخواست‌های شما در سایت را تعیین می‌کند. ما در مثال خود از perfmatters.io استفاده می‌کنیم که یک سایت تجارت الکترونیک است که دانلودهای آسان دیجیتال را اجرا می‌کند (EDD) .

همان‌طور که می‌بینید ما تست اول خود را اجرا کردیم و در پینگدام نمره ۸۸ از ۱۰۰ را به دست آوردیم در حالی که زمان کل بارگذاری ۵۴۱ ms بود. این به ما اندازه کل دارایی‌های ترکیبی و تعداد درخواست‌ها را می‌دهد.

 

ابزار تست سرعت پینگدام-تست سرعت پینگدام پیش از DNS و کشینگ

 

سپس یک تست اضافه اجرا کردیم و این بار زمان کل بارگذاری سایت با همان تعداد اندازه صفحه و تعداد درخواست ۳۹۲ ms بود. موضوع چیست؟ اگر چند بار در پینگدام سایت خود را تست کنید، متوجه این مسئله می‌شوید. سایت‌های بزرگ‌تر حتی اختلاف‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

سه دلیل اصلی برای این امر وجود دارد: کشینگ DNS، کشینگ CDN و کشینگ وردپرس. برای همین است که باید چند بار تست را انجام دهید. قطعا فراخوان‌های خارجی به منابع ثالث و API ها بر این تست تاثیر می‌گذارند. دلایل بیشتر این امر را در تحلیل آبشاری ما بخوانید.

 

ابزار تست سرعت پینگدام-تست سرعت پینگدام پس از DNS

 

آیا می‌خواهید یک نمره پینگدام بهتر از وبسایت وردپرس خود به دست بیاورید؟ بسته به سایت و پیکربندی شما، ممکن است کسب نمره بی‌نقص ۱۰۰ از ۱۰۰ همیشه ممکن نباشد، به خصوص برای آن‌هایی که سایت‌های تجارت الکترونیک یا پیکسل‌های بازاریابی دارند. اما تنها اختصاص دادن زمانی برای بهبود نمره، نقطه شروع خوبی است. چیزی که واقعا مهم است، سرعت کلی است.

بعضی اوقات تجربه کاربری ممکن است بعضی حیله‌های عملکرد وبی که در وب می‌خوانید را از بین ببرد. شما نمی‌توانید تجربه کاربری را فراموش کنید! اما خیالتان راحت باشد. ما در ادامه نکاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که با استفاده از آن‌ها سایت مذکور در مثال را به جایی که الان در آن هست، رساندیم. پس به خواندن ادامه دهید.

وقتی صحبت از بهینه‌سازی عملکرد باشد، تجربه کاربری را فراموش نکنید!

 

بهبود عملکرد صفحه

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

بخش تحلیل عملکرد که حالا «بهبود عملکرد صفحه» نام دارد، در سال ۲۰۱۸ به‌روز رسانی شد و آن‌ها برخی موارد قدیمی را حذف و موارد جدیدی اضافه کردند. این موضوع احتمالا به دلیل گزارش‌هایی مبنی بر مرتبط نبودن آن موارد است. وقتی صحبت از بهینه‌سازی عملکرد وب می‌شود، همیشه همه چیز در حال تغییر است و اگر افراد تنها به دنبال نمره بالا در پینگدام باشند، ممکن است دچار مشکل شوند.

اما ما تمام این بخش‌ را در پست خود (بعضی از قدیمی‌ها و بعضی از جدیدها) می‌آوریم زیرا درک نحوه محاسبه این نمرات امر مهمی است. این محاسبات اساسا بر مبنای قوانین تحلیل سرعت صفحه گوگل هستند. به طور کلی اگر این موارد را در سایت خود بهبود دهید، احتمالا در زمان کل بارگذاری خود، کاهشی را خواهید دید.

این‌ها مواردی از دسته‌بندی‌هایی هستند که بخش بهبود عملکرد صفحه از آن‌ها ساخته شده است:

 • استفاده از یک شبکه انتقال محتوا (CDN)
 • اجتناب از خطای HTTP 404
 • به حداقل رساندن تغییر مسیرها
 • تعیین تاریخ انقضا در هدرها
 • حذف رشته درخواست‌ها از منابع ایستا
 • استفاده از دامنه‌های بدون کوکی
 • موازی‌سازی دانلودها بین نام هاست‌ها
 • تعیین زمان فایل‌های کش شده
 • تعیین کاراکتر نوع فایل نشان داده شده

حال بیایید به بعضی از این موارد دقیق شویم و ببینیم امروزه کدام یک همچنان مرتبط هستد.

استفاده از یک شبکه انتقال محتوا

یکی از مهم‌ترین خدماتی که باید امروزه در سایت وردپرس خود اجرا کنید یک شبکه انتقال محتوا است. این‌ها شبکه‌ای از سرورها هستند (که به عنوان  POPs هم شناخته می‌شوند) که در سرتاسر جهان جای گرفته‌اند. آن‌ها طراحی شده‌اند تا کپی‌هایی از محتوای ایستای (گاهی هم پویا) سایت وردپرس شما مانند عکس‌ها، جاوا اسکریپت، CSS و استریم‌های ویدئویی را هاست کرده و انتقال دهند.

اگر امکانش را دارید بهتر است هاستینگ خود CDN را لحاظ کنید. مزیت‌های CDN شامل تقویت عملکرد (TTFB و تاخیر شبکه کمتر)، پهنای باند و هزینه‌های هاستینگ کمتر و حتی مزیت‌هایی در سئو می‌شوند.

مهم: ابزار جدیدا به‌روز شده پینگدام در حال حاضر باگی دارد که هر فراهم‌کننده CDN را به دقت تشخیص می‌دهد.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

بعضی از فراهم‌کننده‌های CDN ثالث که ما پیشنهاد می‌کنیم شامل این موارد می‌شوند:

ما در تست‌های سرعت CDN خود، دریافتیم که در بعضی موارد، یک CDN می‌تواند زمان بارگذاری صفحه را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

از خطای (HTTP 404 (not found اجتناب کنید

نام این بخش قبلا «از درخواست‌های بد اجتناب کنید» بود. این مورد همیشه مرتبط است. همان‌طور که از نامش پیداست، درخواستی است که به طور کامل اجرا نمی‌شود. این معمولا زمانی رخ می‌دهد که به صورت دستی به یک دارایی یا عکسی ارجاع می‌دهید که پاک شده است و منجر به خطای ۴۰۴ می‌شود. این به عنوان یک دایره نارنجی رنگ در پینگدام ظاهر شده و استاتوس هدر ۴۰۴ را نمایش می‌دهد.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

همیشه اطمینان حاصل کنید که تمام درخواست‌های سایت شما موفقیت‌آمیز هستند. به این طریق مطمئن می‌شوید که هیچ درخواستی وجود ندارد که به دارایی می‌رود که دیگر وجود ندارد.

تغییر مسیرها را به حداقل برسانید

تغییر مسیرهای زیاد موضوعی است که باید حواستان به آن باشد. تغییر مسیرهای ساده‌ای مانند تغییر مسیر ۳۰۱، HTTP به HTTPS، یا www به سایت بدون www (یا برعکس) مشکلی ندارند. در بعضی مواقع این موارد در سایت شما لازم هستند. اما هر یک هزینه‌ای برای سایت شما به همراه دارند. و اگر همین‌طور تغییر مسیرها را پشت هم بچینید، مهم است که بدانید چه تاثیری بر سایت شما خواهند گذاشت. این در تغییر مسیرهای صفحات و پست‌ها، عکس‌ها و همه چیز صادق است.

تغییر مسیر در پینگدام به صورت یک دایره آبی نمایش داده می‌شود و در استاتوس هدر، ۳۰۱ یا ۳۰۲ نوشته می‌شود.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

تغییر مسیرها چه‌قدر در سایت شما تاثیر دارند؟ بیایید یک تست در آغاز انجام دهیم. ابتدا در صفحه تماس با ما: https://perfmatters.io/contact/ یک تست سرعت انجام می‌دهیم. همان‌طور که در پایین می‌بینید، زمان کل بارگذاری سایت ۴۱۷ ms است.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

سپس آدرس را تغییر کوچکی می‌دهیم (http://www.perfmatters.io/contact) و یک تست سرعت دیگر انجام می‌دهیم تا تاثیر تغییر مسیرهای چندگانه را ببینیم. همان‌طور که می‌بینید، حال همان صفحه ۶۹۵ ثانیه طول می‌کشد تا بارگذاری شود. این یک افزایش ۶۶ درصدی است!

 

ابزار تست سرعت پینگدام

تعیین تاریخ انقضا در هدرها

این مورد پیش از این نفوذ کشینگ در مرورگر نامیده می‌شد. به زبان ساده، هر اسکریپت در سایت وردپرس شما باید یک هدر کش HTTP داشته باشد که به آن ضمیمه شده باشد. این زمان انقضای کش فایل را مشخص می‌کند. برای تصحیح این موضوع، اطمینان حاصل کنید که هاست وردپرس شما هدرهای کنترل کش و تنظیمات انقضای هدر درست را دارد. مراحل نحوه اضافه کردن دستی هدرهای کشینگ به سرور را بررسی کنید.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

موضوع دیگر این است که وقتی اسکریپت‌های ثالث را بارگذاری می‌کنید، برای افزودن هدرهای کشینگ دسترسی ندارید. همان‌طور که به سرورهای وب آن‌ها دسترسی ندارید. دلایل متداول این موضوع مانند فیس‌بوک و توییتر شامل اسکریپت گوگل آنالیتیکس و پیکسل‌های بازاریابی می‌شود. برای رفع این اشکال می‌توانید اسکریپت گوگل آنالیتیکس را با افزونه‌ای مانند Perfmatters به صورت محلی هاست کنید (هر چند این مورد به صورت رسمی مورد پشتیبانی نیست). همچنین WP Rocket اخیرا گزینه‌ای دارد که می‌توانید پیکسل بازاریابی فیس‌بوک خود را به صورت محلی هاست کنید.

جابه‌جایی محلی اسکریپت‌ها می‌تواند در زمینه میزان تاثیر بر عملکرد سایت متفاوت باشد. یک مزیت این است که در آن صورت کنترل کاملی بر فایل خواهید داشت و می‌توانید آن را از CDN خود انجام دهید. این همچنین درخواست ثالث DNS را حذف می‌کند. اما همچنین مهم است که به یاد داشته باشید این فایل‌ها ممکن است در مرورگرهای دیگران کش شده باشند.

حذف رشته درخواست‌ها از منابع استاتیک

یک مشکل متداول دیگر دست‌وپنجه نرم کردن با رشته درخواست‌هاست. فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت معمولا نسخه فایلی را در انتهای آدرس‌های خود دارند، مانند https://domain.com/file.min.css?ver=4.5.3. بعضی سرورها و سرورهای پروکسی نمی‌توانند رشته درخواست‌ها را کشینگ کنند. پس با حذف آن‌ها گاهی می‌توانید کشینگ خود را بهبود دهید.

افزونه‌های وردپرسی مانند حذف رشته درخواست‌ها از منابع ایستا یا Perfmatters وجود دارند که می‌توانند این کار را به صورت خودکار برای شما انجام دهند. یا می‌توانید آن را به صورت دستی با کد انجام دهید.

 

 

اما پیش از آن که فورا سراغ خارج کردن رشته درخواست‌ها از سایت خود بروید مهم است که بدانید چرا رشته‌ درخواست‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند. نسخه‌بندی فایل‌ها به طور معمول توسط توسعه‌دهندگان وردپرس مورد استفاده قرار می‌گیرند تا مشکلات کشینگ را دور بزنند.

برای مثال اگر به‌روز رسانی ارائه دهند و style.css را از ?ver=4.6 به ?ver=4.7 تغییر دهند، با آن مانند یک آدرس کاملا جدید برخورد می‌شود و کش نمی‌شود. اگر رشته‌ درخواست‌ها را حذف کرده و افزونه‌ای را به‌روز کنید، می‌تواند منجر به نسخه کش شده جهت ادامه سرویس دهی شود. در بعضی موارد این ممکن است ظاهر سایت شما را خراب کرده و تا زمانی که منابع کش شده منقضی شوند یا کش کاملا از بین نرفته باشد، ادامه داشته باشد.

همچنین بعضی CDN ها می‌توانند رشته درخواست‌ها را کش کنند.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

آموخته عمیق ما در خصوص نحوه حذف رشته درخواست‌ها از منابع ایستا را ببینید.

از دامنه‌های بدون کوکی استفاده کنید

بسیاری مواقع می‌توانید این هشدار را نادیده بگیرید. مثل زمانی که پروتکل‌های جدید مانند HTTP/2 این هشدار را کم اهمیت‌تر می‌سازند. هزینه یک ارتباط جدید معمولا بیشتر از استریم کردن همه چیز روی همان ارتباط است. اما دو راه وجود دارد که می‌توان این مشکل را برطرف کرد. یکی استفاده از فراهم‌کننده CDN که کوکی‌ها را خارج می‌کند یا ایجاد یک دامنه یا یک زیردامنه جدا.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

موازی‌سازی دانلودها بین نام هاست‌ها

هشدار موازی‌سازی دانلود بین نام هاست‌ها از یک محدودیت در HTTP/1.1 و محدودیت مرورگرهای وب برای ایجاد تعداد ارتباطات هم‌زمان برای یک هاست ناشی می‌شود که تعداد این ارتباط‌ها معمولا ۶ است. این هشدار معمولا در سایت‌هایی با تعداد بالای درخواست دیده می‌شود. در گذشته تنها راه دور زدن این محدودیت اجرای چیزی بود که آن  را اشتراک‌گذاری دامنه می‌نامند. اما اگر از از هاست وب یا فراهم‌کننده CDN استفاده می‌کنید که HTTP/2 را پشتیبانی می‌کند، می‌توانید به راحتی این را نادیده بگیرید چرا که اکنون منابع چندگانه می‌توانند در یک ارتباط به صورت موازی برقرار شوند. اما همچنین می‌توانید آموخته ما در خصوص نحوه رفع هشدار دانلودهای موازی‌سازی شده بین نام هاست‌ها را با استفاده از اجرای اشتراک‌گذاری دامنه بخوانید.

ابزار تست سرعت پینگدام

تعیین زمان فایل‌های کش شده

این هشدار به نبود هدرهای کشینگ در HTTP برمی‌گردد که باید در هر واکنش اصلی سرور لحاظ شود. چرا که آن‌ها هر دو باید زمان کش را تایید و تعیین کنند. اگر این هدرها پیدا نشوند، هر بار برای منابع یک درخواست جدید ایجاد می‌کند که سبب می‌شود زمان بارگذاری در سرور شما بالا برود. این هدرها شامل last-modified، ETag، Cache-Control و Expires می‌شوند. مانند هشدار نفوذ کشینگ در مرورگر، این هدرها باید به صورت خودکار توسط هاست وردپرس شما اضافه شوند. اگر درخواست‌های ثالثی دارید که دارید این را روی آن‌ها می‌بینید، کاری نیست که بتوانید انجام دهید زیرا روی سرورهای وب آن‌ها کنترلی ندارید.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

 

تعیین کاراکتر نوع فایل نشان داده شده

این یک هدر HTTP است و باید در تمام واکنش‌های اصلی سرور لحاظ شود چرا که به شما می‌گوید آیا مشتری می‌تواند نسخه‌های فشرده‌شده محتوا را کنترل کند یا خیر.

ابزار تست سرعت پینگدام

کدهای واکنش پینگدام

بخش بعدی ابزار تست پینگدام کدهای واکنشی است. کدهای واکنشی که معمولا از آن‌ها با نام کدهای استاتوس HTTP نام برده می‌شود، مانند یک نت‌برداری کوتاه از سرورهای وب هستند که بالای یک صفحه وب فیکس می‌شوند. این یک پیغام از سرور وب است که به شما می‌گوید وقتی درخواست مشاهده صفحه دریافت شده، مسائل چگونه پیش رفته‌اند. بعضی موارد متداول شامل این موارد می‌شوند:

 • ۲۰۰: همه چیز خوب است. این کد زمانی نمایش داده می‌شود که یک صفحه وب یا یک منبع دقیقا همان‌طور که انتظار می‌رفته عمل کرده است.ابزار تست سرعت پینگدام
 • ۳۰۱: منبع درخواستی به طور دائم از بین رفته است. این کد زمانی نمایش داده می‌شود که یک صفحه یا منبع برای همیشه با یک منبع دیگر جایگزین شده است. برای تغییر مسیر دائمی استفاده می‌شود.ابزار تست سرعت پینگدام
 • ۴۰۴: منبع درخواست شده پیدا نشد. متداول‌ترین پیغام خطا از بین تمام پیام‌ها. این کد به آن معناست که منبع درخواست شده وجود ندارد و سرور نمی‌داند که آیا هیچ زمانی وجود داشته یا خیر.ابزار تست سرعت پینگدام

اندازه محتوا و درخواست بر اساس نوع محتوا

بخش‌های بعدی اندازه محتوا بر اساس نوع محتوا و درخواست‌ها بر اساس نوع محتوا هستند. هر یک از این‌ها از آن جهت مهم هستند که می‌توانید به سرعت ببینید چه چیزی بیشترین منابع شما را در صفحه وب می‌گیرد. بر اساس HTTP Archive، عکس‌ها تقریبا به طور میانگین ۴۳ درصد کل اندازه صفحه را دربرمی‌گیرند. در واقعیت نیز می‌بینیم که معمولا همین گونه هست. اما همان‌طور که در پایین در این سایت می‌بینید، این موضوع همیشه صادق نیست.

ابزار تست سرعت پینگدام

 

ابزار و افزونه‌های عالی وجود دارند که عکس‌های شما را بیشتر فشرده کنند و مطمئن شوند بخش اعظم بار صفحه سایت شما را تشکیل نمی‌دهند. در مورد مثال ما در بالا، سایت perfmatters.io از استفاده از آیکون‌های font awesome در محل عکس‌ها سود می‌برد. این می‌تواند یک استراتژی عالی و تعیین کننده باشد. و همچنین ما راهنمایی‌های اضافه‌ای در راهنمای سرعت صفحه خود داریم که در خصوص نحوه کاهش بیشتر اندازه محتواست.

اندازه محتوا و درخواست‌ها بر اساس دامنه

بخش اندازه محتوا و درخواست‌ها بر اساس دامنه راه خوبی است که خدمات خارجی و اسکریپت‌های سایت را سریع مشاهده کنید. در مثال ما، می‌توانید ببینید که ما تمام دارایی‌های لازم برای بارگذاری از CDN خود را داریم. سپس یک بار HTML DOC اولیه برای سرور وب و یک تماس خارجی به دامنه گوگل آنالیتیکس وجود دارد. بسته به سایت، شما ممکن است خدمات خارجی بسیار بیشتری مانند فیس‌بوک، توییتر، Hotjar ، SumoMe، AdRoll، New Relic، CrazyEgg و … داشته باشید.

ابزار تست سرعت پینگدام

 

به طور کلی هر چه درخواست‌های خارجی کمتری داشته باشید بهتر است. چون چنین خدمات خارجی تاخیرهای خود، تاخیر TLS handshake، DNS lookups و… را دارند.

به طور کلی بهترین کار این است که تعداد درخواست‌ها را تا جای ممکن کاهش دهید و دارایی‌ها را در یک جا هاست کنید. مثلا آن‌ها را به سرور وب یا CDN خود ببرید. یک مثال می‌تواند font awesome باشد. به‌جای لینک‌دهی به اسکریپت خارجی برای font awesome، آن را دانلود کنید و مستقیم سرویس‌دهی کنید.

وقتی عملکرد وب را ارزیابی می‌کنید، مهم است که تصمیم بگیرید کدام فایل‌ها را باید و کدام یک را نباید هاست کنید.

 

جدول پینگدام آبشاری

و در آخر، مبحثی که کم اهمیت‌تر از بقیه نیست، بخش درخواست‌های ابزار تست سرعت پینگدام را داریم که یک جدول آبشاری از تمام درخواست‌های صفحه وب شما ایجاد می‌کند (همان‌طور که در پایین نمایش داده شده). سپس می‌توانید هر درخواست را تحلیل کنید تا ببینید چه چیزی سبب تاخیر و مشکلات عملکردی در سایت شما شده است. منظور ما از تحلیل آبشاری همین است. در ادامه خلاصه جزئی‌تر و تعریفی در خصوص این که هر رنگ به چه معناست آمده است.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

DNS (صورتی)

حال DNS چیست؟ آن را مانند یک دفتر تلفن در نظر بگیرید. این‌ها سرورهایی هستند که به آن‌ها سرورهای نام دامنه گفته می‌شود که در خصوص سایت شما و این که به کدام IP باید تغییر مسیر داده شود اطلاعاتی دارد. وقتی سایت خود را برای اولین بار از طریق پینگدام اجرا می‌کنید، یک بازیابی تازه انجام می‌دهد و برای دریافت اطلاعات IP، سوابق DNS را بررسی می‌کند. این منجر به زمان بازیابی بیشتری می‌شود. همچنین محل سرورهای DNS نیز اهمیت دارد.

ابزار تست سرعت پینگدام-تاخیر DNS در پینگدام

 

وقتی سایت خود را در پینگدام بیش از یک بار اجرا می‌کنید، DNS را کش می‌کند چرا که در حال حاضر اطلاعات IP را می‌داند و نیازی نیست که مجددا عمل بازیابی را انجام دهد. این یکی از دلایلی است که وقتی سایت خود را چند بار در پینگدام اجرا می‌کنید، سرعت آن بالاتر می‌رود.

همان‌طور که در تصویر پایین می‌بینید، در دومین تستی که اجرا کردیم، زمان بازیابی DNS در بار DOC اولیه ۶/۳ ms است. به طور معمول این زمان باید به ۰ ms برسد. چرا که درخواست در حال حاضر کش شده است. این یکی از حوزه‌هایی است که افراد در تفسیر آن اشتباه می‌کنند.

 

ابزار تست سرعت پینگدام-کشینگ DNS در پینگدام

 

همچنین می‌توانید آن را بیشتر با استفاده از یک خدمت DNS پرمیوم بهینه کنید که در کنار آن مزیت‌های بسیار دیگری نیز دارد. DNS رایگان Cloudflare ما نیز سریع است.

همچنین دلایل بسیاری وجود دارند مبنی بر این که چرا سایت شما ممکن است پس از چند تست، سریع‌تر ظاهر شود. یکی از آن‌ها این است که شما از یک شبکه انتقال محتوا استفاده می‌کنید. برای آ‌ن‌هایی که با CDN آشنا نیستند، این شبکه‌ای از سرورهای جهانی است که محتوای شما را در محل‌هایی نزدیک‌تر به بازدیدکننده کش می‌کند (JS، CSS، عکس و…). وقتی سایت خود را برای اولین بار در پینگدام اجرا می‌کنید، باید دارایی‌ها را برای اولین بار از CDN بگیرد. کش CDN به شدت شبیه به DNS کار می‌کند. زمانی که کش آن انجام شد، بارگذاری‌های بعدی آن بسیار سریع‌تر خواهند بود.

یک راهنمایی دیگر در خصوص افزایش دادن سرعت DNS استفاده از واکشی اولیه DNS است. این به مرورگر امکان این را می‌دهد که بازیابی‌های DNS را در صفحه‌ای در پس‌زمینه انجام دهد. می‌توانید این کار را با استفاده از اضافه کردن خطوطی از کد به هدر وردپرس خود انجام دهید. مثال‌هایی را در ادامه می‌بینید.

 

یا اگر وردپرس نسخه‌های ۶٫۴ یا جدیدتر را اجرا می‌کنید، ممکن است بخواهید نکات منابع را ببینید. توسعه‌دهندگان می‌توانند از فیلتر wp_resource_hints استفاده کنند تا برای dns-prefetch، preconnect، prefetch ، یا prerender دامنه‌ها و آدرس‌های جدید اضافه کنند.

SSL (بنفش)

وضعیت رنگ بنفش مربوط به زمانی است که مرورگر شما یک SSL/TLS handshake انجام می‌دهد. وقتی سایتی را روی HTTPS اجرا می‌کنید، یعنی این که با توجه به فرآیند رمزنگاری (SSL/TLS handshake) یک گواهی SSL و زمان اضافه‌ای در کار است.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

با این که اجرای HTTPS، کمی بارهای اضافه به همراه دارد، این مقدار به لطف HTTP/2 قابل چشم‌پوشی است. این یک پروتکل جدید برای کمک به افزایش سرعت وب است. با توجه به پشتیبانی مرورگر، برای استفاده از HTTP/2، به HTTPS نیاز است. راهنمای نهایی ما در خصوص HTTP/2 را ببینید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید حتی در ۲۰۱۸، تمام فراهم‌کننده‌ها از HTTP/2 پشتیبانی نمی‌کنند. این موضوع هم در طرف هاستینگ وب و هم در طرف CDN صادق است. پس وقتی به دنبال هاستینگ و CDN ها هستید، مطمئن شوید که هر دو آن را حمایت می‌کنند.

در میانه ۲۰۱۸، پینگدام بالاخره ابزار خود را به‌روز رسانی کرد تا از کروم ۶۰ و نسخه‌های بالاتر استفاده کند. می‌توانید ببینید که در هدر درخواست، از user-agent استفاده شده است. پیش از این آن‌ها از کروم ۳۹ استفاده می‌کردند و کروم تا نسخه ۴۹ از  HTTP/2 پشتیبانی نمی‌کرد. پس خوشحالیم که اعلام کنیم پینگدام حال هنگام اجرای تست، تمام مزیت‌های  HTTP/2 را نشان می‌دهد.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

ارتباط (آبی دودی)

زمان ارتباط در پینگدام به ارتباط TCP یا زمان کل لازم برای ایجاد یک ارتباط TCP ارجاع داده می‌شود. نیازی نیست که بدانید این واقعا چطور کار می‌کند، اما به سادگی می‌توان گفت که یک شیوه ارتباطی بین هاست و مشتری و سروری است که باید مدنظر قرار گیرد.ابزار تست سرعت پینگدام

انتظار (زرد)

زمان انتظار در پینگدام در واقع زمان اولین بایت است که در بعضی ابزارها به عنوان TTFB نیز شناخته می‌شود. TTFB ابزاری است که به عنوان شاخصی از پاسخ‌گویی سرور وب یا منبع شبکه استفاده می‌شود. به طور کلی هر عددی پایین‌تر از ۱۰۰ ms قابل قبول است و TTFB خوبی است. اگر به محدوده ۳۰۰ تا ۴۰۰ ms رسیده‌اید، احتمالا چیزی در سرور شما درست پیکربندی نشده یا احتمالا زمان آن است که ویژگی‌های وب خود را به نسخه بهتری به‌روز رسانی کنید.

ابزار تست سرعت پینگدام

 

بهترین راه برای کاهش TTFB؟ بهترین راه‌ها کشینگ وردپرس موثر و یک CDN هستند. پس بیایید چند تست انجام دهیم.

TTFB بدون کشینگ هاست وردپرس

ما در ابتدا پس از پاک کردن کش سایت وردپرس خود، یک تست اجرا کردیم. این بدان معناست که باید دوباره کش را بارگذاری می‌کرد. همان‌طور که می‌بینید زمان بارگذاری ما ۵۴۱ ms بود و TTFB  (زمان انتظار) اولین درخواست ما ۲/۱۸۵ ms بود.

ابزار تست سرعت پینگدام

TTFB با کشینگ هاست وردپرس

سپس ما دوباره تست را اجرا کردیم. در این حال مستقیم از کش سرویس دهی می‌شد. همان‌طور که می‌بینید زمان بارگذاری کل ما به ۳۹۲ ms کاهش یافت و TTFB اولین درخواست حال ۸/۵۲ ms است. این تفاوتی است که کش ایجاد می‌کند.

ابزار تست سرعت پینگدام

 

اگر شما سایتی دارید که در بخش‌های مختلف کشور یا سرتاسر جهان به بازدیدکنندگان سرویس‌دهی می‌کند، راه خوب دیگر برای کاهش چشمگیر TTFB استفاده از CDN است. دوباره تست‌هایی انجام دادیم تا تفاوت را نشان دهیم.

TTFB بدون CDN

ما در ابتدا یک تست اجرا کردیم در حالی که CDN را غیرفعال کرده بودیم. می‌توانید ببینید که زمان کل بارگذاری ما ۹۳/۱ ثانیه و TTFB میانگین روی یک دارایی نیز ۱۷۶ ms بود.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

TTFB با CDN

سپس CDN را فعال کرده و تست را دوباره انجام دادیم. همان‌طور که می‌بینید زمان کل بارگذاری ما به ۲۱/۱ ms افت کرد و TTFB میانگین نیز روی یک دارایی CDN به ۶/۴ ms رسیده است! CDN تفاوت بسیاری ایجاد می‌کند.

ابزار تست سرعت پینگدام

 

نکته مهم دیگر این است که برای این تست مسیر اقیانوسیه، استرالیا و سیدنی را انتخاب کردیم. دلیل آن این است که می‌خواستیم پیشرفت واقعی را که به دست می‌آید نشان دهیم. در اینجا سایت موردنظر روی گوگل کلاود هاست شده و در بخش مرکزی ایالات متحده آمریکا جای دارد. با اجرای تست در استرالیا توانستیم نشان دهیم که کشینگ CDN  می‌تواند سرعت را چه میزان افزایش و TTFB را چه‌قدر کاهش دهد.

و البته داشتن یک هاست وردپرس خوب با معماری که خوب در خصوص آن فکر شده باشد در کاهش TTFB موثر است.

ارسال (نارنجی) و دریافت (سبز)

وضعیت ارسال و دریافت در پینگدام واقعا نیاز به توضیحی ندارد. زمان ارسال به سادگی زمانی است که طول می‌کشد تا مرورگر وب داده را به سرور بفرستد. زمان دریافت نیز زمانی است که طول می‌کشد تا مرورگر وب داده را از سرور دریافت کند. هر دوی این موارد در تست‌های شما معمولا بسیار پایین بوده یا وجود نخواهند داشت.

هدرهای واکنشی HTTP

شما همچنین می‌توانید در زمان اجرای تحلیل آبشاری خود روی یک درخواست مجزا کلیک کرده و هدرهای واکنش HTTP را ببینید. این اطلاعات ارزشمندی را به همراه دارد. در صفحه پایین می‌توانیم ببینیم که چیزهایی مانند gzip در سرور وب فعال شده‌اند و سرویس دهی از کش صورت می‌گیرد (HIT، در غیر این صورت MISS نمایش داده می‌شد). همچنین هدرهای کنترل کش، هدرهای انقضا، عامل کاربری مرورگر و مواردی بیشتری را می‌توان اینجا مشاهده کرد.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

مطالعه موردی پیکربندی دامنه

اگر تا این نقطه از پست تحلیل آبشاری پایین آمده‌اید، مطمئن باشید که از ادامه لذت خواهید برد. آزار دهنده است که ببینید دیگران همیشه مطالعه‌های موردی و راهنمایی‌های به اشتراک می‌گذارند اما هیچ وقت نمی‌گویند چطور به آن نقطه رسیده‌اند. به همین دلیل در ادامه یک پیکربندی دقیق از دامنه مطالعه موردی که بالا استفاده شد آورده شده است! در تکرار کردن آن آزاد هستید!

 • دامنه مطالعه موردی (io)  روی پلت‌فرم گوگل کلاود در آمریکا هاست شده است (شهر کانسیل بلافس، لووا، آمریکا، us-central1). جهت کاهش تاخیر شبکه، در تمام برنامه‌ها شبکه GCP’s premium tier به کار گرفته شده است.
 • در اینجا سایت موردنظر ما از HTTP/2، Nginx ،MariaDB استفاده می‌کند که همه در زمان‌های بارگذاری سریع تاثیر دارند.
 • سایت از KeyCDN استفاده می‌کند. پهنای‌باند رایگان CDN در تمام برنامه‌های هاستینگ به کار گرفته شده است.
 • سایت برای کشینگ از هیچ افزونه‌ای استفاده نمی‌کند. اگر بتوانید همه چیز را در سطح سرور کش کنید، همه چیز خیلی خوب ساده‌سازی می‌شود.
 • سایت از نسخه PHP 7.3 استفاده می‌کند. نسخه‌های جدیدتر PHP همیشه بهبودهای بسیار خوبی در عملکرد نشان داده‌اند. این بنچمارک‌های PHP را بررسی کنید.

 

ابزار تست سرعت پینگدام

 

تم‌ها و افزونه‌های وردپرس

در ادامه لیستی از افزونه‌هایی آمده که در سایت تجارت الکترونیک وردپرس مورد استفاده قرار گرفته و بر عملکرد تاثیر دارند.

 • افزونه پرمیوم Perfmatters این درخواست‌های غیرضروری HTTP مانند embeds و emojis را حذف کرده و همچنین یک مدیر اسکریپت دارد که اسکریپت‌های خاصی را جهت بارگذاری به ازای یک صفحه یا پست یا sitewide فعال یا غیرفعال می‌کند.
 • افزونه پرمیوم Imagify برای فشرده‌سازی عکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • افزونه رایگان Safe SVG برای آپلود عکس‌های SVG روی سایت وردپرس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تم پرمیوم وردپرس GeneratePress برای ساخت سایت EDD مورد استفاده قرار گرفت.

 

خلاصه

همان‌طور که می‌بینید، دانستن بهتر نحوه کار ابزار تست سرعت پینگدام و معنای هر یک از جدول‌ها می‌تواند در خصوص تصمیم‌گیری برای عملکرد، کمک کند تا تصمیم داده محورتری بگیرید. تحلیل آبشاری، آن‌طور که ما از آن نام می‌بریم، برای دانستن نحوه بارگذاری دارایی‌های انفرادی شما و نحوه تاثیرپذیری آن‌ها از هاست وردپرس، محل فیزیکی، یک CDN و … ضروری است. آیا نکته خوب دیگری در خصوص پینگدام دارید که بگویید؟

اگر دوست دارید مقاله‌های کامل بیشتری مانند این را ببینید، در کامنت‌ها به ما بگویید!

ابزار تست سرعت پینگدام : راهنمای نهایی برای ۲۰۱۹
5 (100%) 3 امتیاز

نظرات کاربران