نرم افزار CRM

اهمیت سئو – اکنون ۲۰۱۸ است و سئو منسوخ شده است. دوباره!

  • ۲۸ آبان ۱۳۹۷
  • 123
  • 3988
اهمیت سئو

اکنون ۲۰۱۸ است و سئو منسوخ شده است. دوباره!

اهمیت سئو از دیدگاه منتقدان : منتقدان بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (سئو) می‌گویند که اگر هم الآن هنوز منسوخ نشده است، به زودی منسوخ می‌شود و اهمیت سئو بسیار کم میشود!!! به سادگی می‌گوییم که این‌طور نیست. اطلاعات جدید حاکی از آن است که موتورهای جست‌وجو در حال دور شدن از سئوی سنتی هستند تا بر روی محتوای باکیفیت تمرکز کنند.

دوری از سئوی سنتی در کار نیست؛

بلکه از این به بعد سئو باید دست در دست محتوای باکیفیت حرکت کند تا بتواند برای رتبه‌بندی بهتر در نتایج موتورهای جست‌وجو رقابت کند. همه‌ی این‌ها به آن معنی است که کیفیت محتوا نیز در رتبه‌بندی بهتر در نتایج موتورهای جست‌وجو کمک خواهد کرد و دیگر آن جزئیاتی که به محتوای بد هم کمک می‌کنند، به تنهایی تأثیرگذار نخواهند بود. افرادی که معتقد به اشتباه مخالفان هستند، بدانند که محتوای باکیفیت مهم است، اما نه بیشتر از سئوی صحیح و این که این دو نیاز دارند تا در کنار هم کار کنند تا بتوانند محتوای باکیفیتی را تولید کنند که رتبه‌ی بالایی به خود اختصاص دهد. 

چرا اهمیت سئو بیش از پیش شده است؟

اخیراً بحث زیادی بر سر این مطلب می‌شود که آیا هنوز هم سئو بخش مهمی از تلاش‌های کسب‌وکارها در بازاریابی آنلاین هست یا خیر. بعضی از افراد حتی پا را فراتر می‌گذارند و می‌گویند که امروزه سئو در مقایسه با قبل به کمترین حد اثرگذاری خود رسیده است، دیگر نامربوط شده است، یا حتی این که کاملاً منسوخ شده است.

نکته مهم در مورد سئو و محتوا

آن‌هایی که روش‌های بازاریابی آنلاین را رصد می‌کنند می‌گویند که امروزه محتوای باکیفیت است که بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد، نه سئو. مسلماً این موضوع خیلی پیچیده‌تر از این جمله‌ی ساده است. موضوع سیاه و سفیدی نیست، بلکه مسأله‌ای خاکستری است که در آن سئو و محتوای باکیفیت باید با هماهنگی و توازن در کنار یکدیگر وجود داشته باشند تا برند بتواند در نتایج جست‌وجو تأثیرگذار شود. چند دلیل برای حفظ اهمیت سئو در موضوع قابلیت دیده شدن در وب وجود دارد.

موتورهای جست‌وجوی بزرگ در حال بهبود هستند.

در گذشته‌ها، الگوریتم بی‌ثبات گوگل اجازه‌ی استفاده از روش‌هایی را در سئو می‌داد که خیلی قابل قبول نیستند؛ مانند اسپم، انباشتن کلیدواژه‌ها، و محتوای بی‌کیفیت با لینک‌های زیاد.

الگوریتم‌های جدید موتورهای جست‌وجو، رتبه‌بندی‌ها را بهبود بخشیده است.

امروزه دیگر انباشتن کلیدواژه‌ها، وب‌سایت را به صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو نمی‌برد، در واقع گوگل چنین وب‌سایتی را جریمه می‌کند؛ چرا که ارزش واقعی برای جست‌وجوگران فراهم نمی‌کند.

گوگل با آپدیت‌های Penguin و Panda از شر بسیاری از روش‌های تولید رتبه‌های ساختگی و انباشتن کلیدواژه خلاص شد و جست‌وجوگران آنلاین نیز خوشحالی خود را از این موضوع نشان داده‌اند. این آپدیت‌ها وجود محتوای باکیفیت را حیاتی کرده‌اند که مستلزم قرارگیری مفهوم و معنای مرتبط درون محتوا است.

این تغییرات دقیقاً همان چیزهایی است که اهمیت سئو را بیشتر کرده است.

تغییرات الگوریتمی از به‌کارگیری روش‌های صحیح سئو درون محتوا اطمینان حاصل می‌کنند.

صاحبان وب‌سایت باید به فکر راه‌هایی برای استفاده از روش‌های مناسب سئو در محتوا باشند و به علاوه تیم خود را نیز با رویدادهای سئو در صنعت، به روز نگه دارند.

این دو چیزهایی هستند که محتوا را به صفحه‌ی اول نتایج موتور جست‌وجو می‌کشانند. حقه‌های بی‌ارزشی که قبلاً استفاده می‌شد، الآن برای مجریان آن جریمه به همراه خواهد داشت. موتورهای جست‌وجو این کار را می‌کنند تا مطمئن شوند که کاربران آن‌ها، بهترین و دقیق‌ترین نتایج را همان اول می‌بینند، نه این که اول صدها نتیجه‌ی اسپم را مشاهده کنند.

هیچ وقت نمی‌توان اهمیت سئو را نادیده گرفت.

عجیب نیست که بسیاری از شرکت‌های بزرگ بیشتر درخواست‌های خود را از موبایل دریافت می‌کنند تا از کامپیوترهای شخصی. هر چقدر این قضیه رایج‌تر می‌شود، جریمه‌ی وب‌سایت‌هایی که نسخه‌ی موبایل ندارند هم بیشتر می‌شود. البته فقط داشتن نسخه‌ی موبایل کافی نیست، بلکه بایستی تجربه‌ی کاربری خوبی هم ارائه کند. این تغییر خیلی چشمگیری نسبت به روش جست‌وجوی همین ۱۰ سال قبل است. امروزه اگر وب‌سایت‌ها بخواهند محتوای خود را از طریق موتور جست‌وجوی گوگل قابل دسترس سازند، باید استانداردهای مختلفی را رعایت کنند. یکی از این استانداردها، ایجاد تغییراتی در وب‌سایت شرکت است به نحوی که به کاربران موبایل و تبلت نسخه‌ی موبایل فرندلی سایت نشان داده شود.

فاکتورهای بسیاری بر نحوه‌ی نمایش نتایج جست‌وجوی موبایل گوگل تأثیرگذار است و سرعت لود صفحه، یکی از آن‌ها است.

اگر وقت صرف کنید و یک صفحه را طوری بهینه کنید که سریع‌تر لود شود، تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی سایت برای کاربران موبایل خواهید دید. این کار، وب‌سایت شما را در معرض دید جمعیت زیادی قرار می‌دهد که تنها با گوشی‌هایشان از اینترنت استفاده می‌کنند.

موتورهای جست‌وجو الگوهای گفتاری واقعی را پردازش می‌کنند.

چیزی که خیلی‌ها ممکن است متوجه آن نباشند، این است که در این عصر وسایل موبایل، یکی از روش‌های موفقیت در سئو افزودن الگوهای گفتاری واقعی در کلیدواژه‌های کوتاه و بلند است.

اهمیت الگو های رفتاری مانند جستجوی صوتی برای سئو

محققان می‌گویند که هر چقدر جلوتر می‌رویم، افراد بیشتری به جست‌وجوی صوتی تمایل پیدا می‌کنند و با این کار، از الگوهای گفتاری واقعی درون کلیدواژه‌های خود استفاده می‌کنند. اگر وب‌سایت‌ها این الگوهای واقعی را درون کلیدواژه‌های خود به کار بگیرند، کاربران جست‌وجوی صوتی می‌توانند با استفاده از اصطلاحات محاوره‌ای جست‌وجو کرده و به نتایج دقیقی برسند.

این الگوهای طبیعی گفتاری برای سئو مهم‌تر می‌شوند و با همه‌گیر شدن جست‌وجو در موبایل، رایج‌تر هم خواهند شد.

مثالی از الگوی رفتاری طبیعی از کاربران وسایل ارتباطی و تعامل با موتورهای جستجو

به عنوان مثال، فردی را در نظر بگیرید که در شهر خود به دنبال یک رستوران می‌گردد. اگر جست‌وجوی خود را تایپ کند، ممکن است از عبارتی نظیر «شیکاگو بهترین رستوران ایتالیایی» استفاده کند. اما اگر از جست‌وجوی صوتی در یک دستگاه موبایل استفاده کند، احتمالاً چیزی شبیه به «بهترین رستوران ایتالیایی شیکاگو» را می‌گوید. اگرچه تفاوت آن‌ها خیلی کم است، اما همین تفاوت کم بر روی نحوه‌ی نمایش نتایج توسط موتور جست‌وجو تأثیرگذار است. به همین دلیل کلیدواژه‌ها (هم بلند و هم کوتاه) باید شروع به تقلید از الگوهای گفتاری واقعی کنند، چرا که در اهمیت سئو تاثیرگذارند.

رابطه‌ی سئو با تجربه‌ی کاربری

تجربه‌ی کاربری، مهم‌ترین چیز در جست‌وجوی موبایل است.

موتورهای جست‌وجو می‌خواهند که وب‌سایت‌ها به سرعت لود شوند، به راحتی مرور شوند، و جست‌وجوگر برای آن‌ها ارزش قائل شود.

ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاربری خیلی خوب مهم‌ترین چیزی است که در این عصر جست‌وجوهای موبایل به دستیابی به رتبه‌های بالا کمک می‌کند. این تجربه‌ی کاربری در حقیقت همان تأمین اطلاعات مورد نظر جست‌وجوگر در زمان کم است.

اهمیت سئو برای تجربه کاربری

سئو برای تجربه‌ی کاربری حیاتی است. امروزه بیش از هر وقت دیگری، روش‌های خوب سئو کاربران را قادر می‌سازد تا خیلی ساده محتوای با کیفیت بیشتر را یافته، به آن دسترسی پیدا کرده و آن را درک کنند. مورد دیگری که نه‌تنها برای سئو بلکه برای تجربه‌ی کاربری نیز اهمیت دارد، نقشه‌ی سایت XML است. استفاده از نقشه‌ی سایت به معنی ارتباط بدون وقفه با موتورهای جست‌وجو است؛ در این ارتباط اطلاعاتی درباره‌ی محتوای وب‌سایت رد و بدل می‌شود. نقشه‌ی سایت برای بازدیدکننده‌ها منجر به مرور ساده‌تر وب می‌شود. محتوای وب‌سایت را هم راحت‌تر می‌توان مرتب و سازماندهی کرد، که به تجربه‌ی جست‌وجوی سریع‌تر کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بعد از آپدیت mobile-first چطور در SERP باقی بمانیم؟ حتما بخوانید!

موتورهای جست‌وجو درباره‌ی سئو چه می‌گویند؟

بسیاری از موتورهای جست‌وجوی معتبر توصیه‌هایی را درباره‌ی سئو از طریق وب‌سایت و وبلاگ خود منتشر می‌کنند. خود آن‌ها استفاده از روش‌های سئو را محکوم نمی‌کنند، بلکه توصیه‌هایی را برای استفاده‌ی صحیح و مناسب از آن ارائه می‌کنند. نکته‌ی مهم این که اگر چه ممکن است روش‌های قدیمی سئو دیگر منسوخ شده باشند، اما سئو هنوز برقرار است و احتمالاً هرگز منسوخ نمی‌شود. این شرکت‌های موتور جست‌وجو می‌دانند که روش ارتباطی کاربران با اینترنت در حال تغییر است و اتفاقاً با نحوه‌ی تغییر آن کاملاً هماهنگ هستند. موتور های جست‌وجو از تولید نتایج دقیق برای کاربرانشان سود می‌برند، پس احتمالاً هیچ وقت سازندگان وب‌سایت‌ها را به راه غلط نمی‌کشانند.

اگر کاربری متوجه شود که یک موتور جست‌وجو نتایج مفیدی به او نشان نمی‌دهد، قطعاً نتیجه می‌گیرد که این موتور جست‌وجو مسئولیت خود را در قبال چگونگی نمایش آن نتایج به خوبی انجام نمی‌دهد. از طرف دیگر زمانی که کاربر ببیند که یک موتور جست‌وجو همیشه به سرعت نتایج دقیق و ارزشمندی را ارائه می‌کند، باز هم از آن استفاده خواهد کرد. به همین دلیل موتورهای جست‌وجو انگیزه دارند که دارندگان وب‌سایت را درباره‌ی محتوای تولیدی و استفاده‌ی صحیح از سئو راهنمایی کنند.

استفاده از محتوای معتبر در کنار سئو

سئو تنها عاملی نیست که رتبه‌ی محتوای ما را در صفحه‌ی نتایج موتور جست‌وجو تعیین می‌کند، بلکه همان‌طوری که قبلاً هم گفتیم، سئو و محتوای باکیفیت با هم عمل می‌کنند.

چطور می‌توانید از کیفیت بالا و اعتبار مطالب تولیدی خود مطمئن شوید؟

به خوبی درباره‌ی موضوع مورد نظر خود تحقیق و بررسی انجام دهید و علاوه بر کسب دانش در آن موضوع، به آن علاقمند باشید.

محتوای بدیع ایجاد کنید

اگر چه ممکن است به نظر برسد که همه‌ی مطالب ممکن قبلاً توسط دیگران نوشته شده است، شما از منظر دیگری به یک موضوع متداول نگاه کنید یا موضوعی کاملاً بدیع بیابید.

برای تولید محتوایی با نگارش خوب، وقت بگذارید؛ حتماً نتیجه‌ی آن را می‌گیرید. وقتی هم که محتوای خود را تولید کردید، آن را با مخاطب مناسبی در میان بگذارید. در کل، این نکات طبیعی به شما کمک می‌کند که محتوای باکیفیت تولید کنید. حال اگر این تلاش‌ها را با استراتژی‌های مناسب سئو تلفیق کنید، می‌توانید از کسب رتبه‌ی بالا توسط محتوای خود در صفحه‌ی نتایج جست‌وجو مطمئن باشید.

اشتباهاتی در سئو که باید از آن‌ها اجتناب کرد.

قبلاً هم تأکید کردیم که سئو منسوخ نشده است و از اهمیت سئو کم نشده است، اما به خاطر تغییراتی که در الگوریتم‌ها ایجاد می‌شود، باید از این به بعد جور دیگری با آن برخورد کرد.

محتوای سطحی را با دقت انتخاب کنید

امروزه دیگر این کافی نیست که مطالب شما مناسب و مرتبط باشد، بلکه باید برای کاربران نیز ارزشمند باشد. پنهان‌سازی محتوا که نوعی از فریب و تغییر محتوا محسوب می‌شود، یکی از بدترین کارهایی است که می‌توان انجام داد و توسط گوگل هم تحریم شده است؛

پنهان‌سازی محتوا چگونه است؟

در این روش موتور جست‌وجو و کاربر انسانی دو نسخه‌ی متفاوت از وب‌سایت را مشاهده می‌کنند که خیلی حیله‌گرانه است.

همان‌طوری که قبلاً هم گفته شد، انباشتن کلیدواژه نیز به وضوح نادرست است؛

این یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها است، به این شکل که از یک کلیدواژه به تعداد بی‌نهایت زیاد در محتوا استفاده شود. مخفی کردن متن هم خیلی به همین انباشتن کلیدواژه‌ها شبیه است؛ مگر قدم منطقی بعد از انباشتن کلیدواژه‌ها نباید همین باشد؟ درست نیست

پنهان‌سازی محتوا چگونه بر روی سئو اثر منفی دارد؟

هرگز این کار را انجام ندهید؛ چون که به عنوان اسپم موتور جست‌وجو شناخته می‌شود. در صورتی که این روش‌ها روی یک وب‌سایت مشاهده شود، جریمه‌ای برای آن وب‌سایت در نظر گرفته خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید که لزوم اجتناب از روش‌های مذکور، به معنی منسوخ شدن سئو نیست.

موتورهای جست‌وجو نمی‌خواهند که نتایجشان با محتوایی پر شود که برای کاربر مفید نیست، بیهوده است یا ارزش واقعی ندارد. این روش‌ها فقط صفحه را پر می‌کنند و ارزش واقعی برای کاربران یا موتورهای جست‌وجو ندارند.

نتیجه‌گیری

نحوه‌ی پردازش نتایج توسط موتورهای جست‌وجو همیشه در حال تغییر است، اما کلیدواژه‌ها و اهمیت سئو هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. امروزه استفاده از روش‌های معتبر سئو بیشتر از همیشه در دستیابی به رتبه‌های بالا در نتایج موتورهای جست‌وجو اهمیت دارد.

این روش‌ها به برند شما کمک می‌کند تا به صورت طبیعی شهرت کسب کند.

هنوز بدنامی و فضای حاکم بر یک صنعت نیز از عوامل مهمی هستند که گوگل از آن‌ها در ارزیابی و رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند. روی هم رفته، مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که باید محتوایی ایجاد کنید که علاوه بر ارزشمند بودن، باکیفیت باشد و با روش‌های مناسب سئو منتشر شود.

حرف آخر در مورد اهمیت سئو

دیگر کمیت محتوا کافی نیست، بلکه محتوا بایستی از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد.

موتورهای جست‌وجوی بزرگ در حال مطلع شدن از حقه‌هایی هستند که برخی از وب‌سایت‌ها با استفاده از آن‌ها محتوای خود را به صفحه‌ی اول نتایج می‌رسانند؛

اما توجه داشته باشید که این‌ها صرفاً یک سری «حقه» هستند.

این حقه‌ها قطعاً محکوم هستند و تازه زمانی که محتوا از کیفیت خوبی برخوردار باشد، اصلاً نیازی به استفاده از حقه‌هایی مثل انباشتن کلیدواژه‌ها یا مخفی کردن متن نخواهد بود؛ چرا که محتوا به خودی خود برای نمایش در نتایج جست‌وجو مناسب است.

سئو منسوخ نشده است و هرگز هم منسوخ نخواهد شد و از اهمیت سئو هم کم نشده است – فقط خیلی مهم است که سئوکارها از چگونگی و دلایل تغییرات سئو آگاهی یابند و بدانند که چه کارهایی انجام دهند تا با قواعد جدید همراه شده و جریمه نشوند.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید