نرم افزار CRM

مدل‌سازی رفتار مشتری چیست و چه اثری بر رشد کسب و کار دارد؟

  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
  • 105
  • 1263
مدل‌سازی رفتار مشتری چیست و چه اثری بر رشد کسب و کار دارد؟

اگر از شما پرسیده شود که یکی از موثرترین فاکتورها در رشد و کسب و کار چیست چه پاسخی به آن می‌دهید؟ بی شک عوامل متعددی وجود دارند که به رشد کسب و کار کمک می‌کنند و در میان این عوامل «مدل سازی رفتار مشتری» یکی از مهم‌ترین و موثرترین عوامل در رشد کسب و کار است.

مشتریان قلب تپنده هر کسب و کاری هستند. به همین دلیل شناخت ویژگی‌ها و رفتار خرید آنها اهمیت بسیار زیادی دارد و به افزایش درآمد و سود کمک می‌کند.

در این مقاله قصد داریم به موضوع مدل‌سازی رفتار مشتری بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای رشد و موفقیت کسب و کار خود تصمیم بگیرید.

مدل‌سازی رفتار مشتری چیست؟

مدل‌سازی رفتار مشتری چیست؟

مدل‌سازی رفتار مشتری روند پیش‌بینی جوانب مختلف رفتار مشتری در فرآیند خرید برای رشد کسب و کار است. تعیین این مدل بر روی شناخت استراتژی مناسب بازاریابی، تعیین مشتریان هدف و تحلیل درست داده‌های بدست آمده برای اتخاذ تصمیمات درست کاری اثر می‌گذارد.

این روند شامل سه مرحله است که به ترتیب زیرند:

  • تعریف رفتار مشتری
  • شناخت انگیزه خرید مشتری
  • طراحی مدل خرید مشتری

تمامی سازمانها به این موضوع علاقه مند هستند که مشتریان ویژه خود را بشناسند و در آینده مشتریان بیشتری را جذب کسب و کار خود بکنند.

به طور کلی «مدل‌سازی رفتار مشتری» به پیش‌بینی چرخه عمر مشتریان در کسب و کار مانند (۱)سود حاصله از خرید، (۲) بسامد خرید مشتری، (۳) میزان وفاداری مشتری به کسب و کار، (۴) تعیین استراتژی بازاریابی، (۵) پیش‌بینی آینده مالی کسب و کار و (۶) تعیین بودجه مالی برای مدیریت روابط با مشتریان کمک می‌کند.

چرا هر کسب و کاری به مدل‌سازی رفتار مشتری نیاز دارد؟

چرا هر کسب و کاری به مدل‌سازی رفتار مشتری نیاز دارد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا یک کسب و کار باید وقت بگذارد و رفتار مشتریان خود را تحلیل کند و سپس بر اساس داده‌های بدست آمده مدل رفتاری مشتریان را طراحی کند؟!

پاسخ به این سوال روشن و واضح است. این روش تحلیلی زمینه را مهیا می‌سازد تا کسب و کارها شناخت بیشتری به مشتریان خود پیدا کنند و متوجه بشوند که مشتریان در برابر کدام کمپین‌های بازاریابی بهتر واکنش نشان می‌دهند و اقدام به خرید و یا دریافت خدمات از کسب و کار می‌کنند.

کسب و کارها برای جمع‌آوری این داده‌ها به نرم‌افزار مناسبی نیاز دارند تا بتوانند داده‌های مرتبط با هر مشتری را به طور منظم دسته بندی کنند. نرم‌افزار CRM نرم‌افزای منحصر به فرد است که اطلاعات هر مشتری را در پروفایلی جداگانه ذخیره می‌کند و در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد.

شما بعد از تحلیل این داده‌ها و تعیین رتبه‌ مشتری بر اساس واکنشی که در برابر کمپین خاصی از بازاریابی در کسب و کار شما نشان داده است، می‌توانید تصمیم گیری کنید که آیا این روش بازاریابی مناسب بوده است یا خیر و اینکه مشتریان در برابر چه کمپینهایی واکنش بیشتری نشان می‌دهند.

این رویکرد مشتریان را به گروههای مختلف در کسب و کارها تقسیم می‌کند. افرادی که در حوزه بازاریابی و تعیین استراتژی کسب و کار فعالیت دارند می‌توانند با استفاده از این داده‌ها برای آینده کسب و کار تصمیم گیری ‌کنند.

مدل‌سازی رفتار مشتری به بهینه سازی بازگشت سرمایه کمک می‌کند!

مدل‌سازی رفتار مشتری به بهینه سازی بازگشت سرمایه کمک می‌کند!

همانطور که بدان اشاره کردیم، این مدل‌سازی سبب بهبود استراتژی بازاریابی می‌شود. در کنار این مورد، مدل‌سازی رفتار مشتری به تعیین قیمت گذاری در کسب و کار و انتخاب کانالهای مناسب برای جذب مشتری کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که اگر مدل‌سازی به درستی صورت پذیرد، بازگشت سرمایه به بهترین شکل اتفاق می‌افتد و همین امر سبب می‌شود که کسب و کار به بهترین شکل عمل کند و در مسیر کاری خود موفق باشد.

با استفاده از مدل‌سازی رفتار مشتری می‌توانید تاثیر بازار بر رشد کسب و کار را بسنجید!

با استفاده از این مدل می‌توانید تاثیر بازار بر رشد کسب و کار را بسنجید!

در دنیای پر رقابت امروزی، کسب و کارها باید به دنبال برنامه‌های بازاریابی موفق و اثرگذار باشند تا بتوانند با مشتریان خود در ارتباط باشند و به آنها این پیام را بدهند که کسب و کار آنها به نیازهای خاص مشتریان اهمیت می‌دهد و برای آنها ارزش قائل است.

با توجه به این امر اگر برنامه دقیقی برای شناخت نیازهای مشتریان وجود نداشته باشد، مشتریان به زودی از کسب و کار شما دلزده می‌شوند. مدل‌سازی رفتار مشتری می‌تواند به ارزیابی نیازهای بازار کمک کند. همین امر سبب می‌شود که شما برای جبران این نیازها قدم بردارید و به زودی به برندی شناخته شده و معتبر در میان مشتریان خود تبدیل شوید.

مدل‌سازی رفتار مشتری = افزایش سود کسب و کار

مدل‌سازی رفتار مشتری = افزایش سود کسب و کار

بسیاری از کارشناسان بر ان عقیده هستند که مدل‌سازی به افزایش سود کسب و کار کمک می‌کند. زیرا مدل‌سازی تنها بررسی داده‌ها از لحاظ آماری نیست. مدل‌سازی رفتار مشتری به شما کمک می‌کند تا با تحلیل داده‌های بدست آمده از روند خرید مشتری نیازهای مشتریان را بشناسید و با شناخت آنها به رشد کسب و کار خود کمک کنید. در واقع با استفاده از این مدل شما وارد عمل می‌شود تا بتوانید هر چه بیشتر به افزایش درآمد خود کمک کنید.

نرم‌افزار CRM نرم‌افزای ویژه برای رشد کسب و کار!

نرم‌افزار CRM نرم‌افزای ویژه برای رشد کسب و کار!

نرم‌افزار CRM نرم‌افزای منحصر به فرد است که بار اضافی را از دوش کسب و کارها بر می‌دارد و به آنها کمک می‌کند تنها بر  مشتریان خود تمرکز داشته باشند.

این نرم‌افزار این قابلیت را دارد تا اطلاعات مشتریان را از کانالهای مختلف در اختیار شما قرار دهد و شما با تحلیل درست این داده‌ها می‌توانید مشتریان را به سمت کسب و کار خود بکشانید و به رشد کسب و کار خود کمک کنید.

درواقع می‌توان گفت یکی از قابلیتهای نرم‌افزار CRM کمک به مدیریت روابط با مشتریان است.

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

تابدین‌جا در مورد اثرات مدل‌سازی رفتار مشتری در رشد کسب و کار صحبت کردیم. نرم‌افزار CRM یکی از نرم‌افزارهای موفق برای مدیریت روابط با مشتریان است. اگر می‌خواهید از نرم‌افزار CRM در کسب و کار خود استفاده کنید باید این نکته توجه داشته باشید که وقتی یک نرم‌افزار می‌تواند موثر باشد که به خوبی اجرا و پیاده‌سازی شود. به همین دلیل باید از شرکتهای معتبر برای نصب و اجرای این نرم‌افزار مشاوره بگیرید.

شرکت پویا توسعه پارمیس با سالیان دراز تجربه در زمین نصب و اجرای  نرم‌افزار CRM در صنایع مختلف آماده ارائه خدمات مختلف به مشتریان خود است.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید