نرم افزار CRM

چرا رتبه‌ی ۱#، ۱۸ برابر ترافیک بیشتری از رتبه‌ی ۹# دریافت می‌کند؟

  • ۲۱ آبان ۱۳۹۷
  • 121
  • 4708
بهبود رتبه‌ی سایت

چرا رتبه‌ی ۱#، ۱۸ برابر ترافیک بیشتری از رتبه‌ی ۹# دریافت می‌کند؟

توزیع CTR در Google SERP

تمامی صاحبان وب‌سایت‌ها برای دستیابی به رتبه‌ی اول گوگل تلاش می‌کنند. هیچ وقت از خودتان پرسیده‌اید که چرا هیچ­کس رویای رسیدن به رتبه‌ی پنجم یا حداقل رتبه‌ی نهم را ندارد؟ اول بودن چه مزیت خاصی دارد؟

قضیه این است که CTR (نسبت کلیک به نمایش) برای رتبه‌ی ۱#، ۱۸ برابر بیشتر از CTR رتبه‌ی #۹ است! این حقیقت به آن معنی است که رتبه‌ی ۱# بازدیدکننده‌ها و پول بیشتری به دست می‌آورد، پس امکانات بیشتری برای ارتقای برند خود خواهد داشت.

بیایید به حقایق آشکار آمار و ارقام، نگاهی بیندازیم:

اهمیت شماره یک بودن در گوگل آشکار است. نگاه مختصری به تصویر بالا کافی است تا متوجه شویم که وب‌سایت‌های رتبه یک مزیت بزرگی نسبت به رقیبان زیر خود دارند.

همان‌طوری که مشاهده می‌کنید، رتبه‌ی ۱# میزان ۵۸/۳۲% ترافیک طبیعی را از گوگل دریافت می‌کند، در حالی که رتبه‌ی ۹# تنها از ۸۶/۱% برخوردار می‌شود. این به چه معنی است؟ یعنی مثلاً ۱۰۰۰ کلیک روی رتبه‌ی ۱# می‌گیریم و فقط ۵۷ کلیک برای رتبه‌ی ۹# داریم. و تازه این بازدیدکنندگان برای شما رایگان به دست آمده است. تفاوت چشمگیری است، این‌طور نیست؟

و اگر از رتبه‌ی ۹# به ۱# ارتقا یابید، ترافیک شما چطور افزایش می‌یابد؟

و تازه این تنها برای یک کلیدواژه است! فقط تصور کنید که در صورت اجرای یک استراتژی مناسب برای سئو به چه میزان ترافیک خود را افزایش می‌دهید.

پس انتشار ۴ مقاله‌ی جدید، هر یک حاوی ۱۰۰۰ کلمه و حدود ۲۰ کلیدواژه به صورت ماهیانه بر روی وب‌سایت شما، هر ماه ۴ * ۲۰ = ۱۰۰ کلیدواژه‌ی جدید به شما می‌دهد. حداقل ۱۰% از آن‌ها (بسته به تعداد بک‌لینک‌های جدید) به رتبه‌ی اول گوگل دست پیدا می‌کنند. یعنی ۱۰ کلیدواژه‌ی جدید در هر ماه. هر کلیدواژه ماهیانه به طور متوسط ۱۰۰-۱۵۰ بازدیدکننده تولید می‌کند، که به معنی ۱۰۰۰-۱۵۰۰ بازدیدکننده‌ی جدید در هر ماه است. بر طبق نرخ CPC (هزینه‌ی هر کلیک) در گوگل ادوردز ۲دلار (برای هر کلیک)، می‌توان دید که ارزش این بازدیدکننده‌ها حدود ۲۰۰۰-۳۰۰۰ دلار در ماه است. توجه داشته باشید موفقیت مقالات شما به بک‌لینک‌های باکیفیت بستگی دارد.

پس دلیل هیاهو برای رسیدن به رتبه‌ی اول مشخص است.

اکنون وقت آن است که فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی را در سال ۲۰۱۸ بررسی کنیم.

لیستی از فاکتورهای تأثیرگذار بهبود رتبه‌ی سایت در گوگل در سال ۲۰۱۸

 

تعداد بازدیدهای وبسایت

به نظر می‌رسد که تعداد بازدیدهای وب‌سایت، یا به عبارتی ترافیک شما تعیین‌کننده‌ترین فاکتور رتبه‌بندی است. بنابر تحقیقات، وب‌سایت‌های معتبر متعاقباً ترافیک بیشتری دریافت می‌کنند و در نتیجه، شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه‌ی اول گوگل دارند.

 

فاکتورهای رفتاری

(مدت زمان حضور کاربر در سایت، تعداد صفحات بازدید در هر نشست، نرخ خروج (bounce rate) نیز از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی به شمار می‌آیند؛ چرا که اگر می‌خواهید به رتبه‌ی اول دست پیدا کنید و همان‌جا بمانید، لازم است کاربران خود را بشناسید. به علاوه، جدیدترین آپدیت‌های گوگل اصولاً کاربر-محور هستند. پس همواره معیارهای مختلف را در تعیین موفقیت تجربه‌ی کاربری در وب‌سایت خود بررسی کنید.

 

محتوا

کیفیت و سودمندی محتوایی که بر روی وب‌سایت خود منتشر می‌کنید، نظر کاربر را نسبت به وب‌سایت شما شکل می‌دهد.به علاوه، طول مقاله‌ی شما نیز اهمیت دارد؛ چون مردم وقتی یک مقاله‌ی طولانی را می‌بینند، حس می‌کنند که شما حتماً تجزیه و تحلیل جامعی انجام داده‌اید که توانسته‌اید چنین مقاله‌ی بلندی تدارک ببینید. پس باید توجه داشته باشید که تمامی مقالات شما صرف نظر از تعداد کلمات، باید مفید و مناسب باشد.

 

پروفایل بکلینک

هر چقدر دامنه‌های بیشتری به شما ارجاع داده باشند،برای رتبه‌بندی شما بهتر است. بار دیگر می‌گوییم که کیفیت بک‌لینک‌های شما و نیز تعداد آن‌ها مهم است. یک پروفایل بک‌لینک طبیعی و قابل اعتماد یک شبه به دست نمی‌آید. سختی ایجاد یک پروفایل مؤثر بک‌لینک را در فضاهای پر رقابت مد نظر داشته باشید. پس ثابت قدم باشید و از استراتژی دقیقی برای ایجاد لینک پیروی کنید.

 

بهینهسازی داخلی

بهینه‌سازی داخلی نه‌تنها در رتبه‌بندی بهتر بلکه در موفقیت کمپین‌های بازاریابی نیز اهمیت دارد. باید صفحات وب‌سایت خود را نه‌تنها برای خزنده‌های گوگل، بلکه برای مردم، برای راحتی و استفاده‌ی آن‌ها نیز بهینه کنید.

چند راه ساده اما مؤثر در بهبود رتبه‌ی سایت شما

 

اگر کاری کنید که مردم وبسایت شما و مطالب آن را دوست بدارند و به آن اعتماد کنند، حتماً افزایش ترافیک مورد نظر خود را کسب می‌کنید!

پس تمرکز بیشتری بر تجربه‌ی کاربری وب‌سایت خود داشته باشید. طراحی بی‌آلایش، مرور ساده، امنیت، مطالب مفید و برقراری تماس مناسب با مخاطبان نقش قابل توجهی در افزایش ترافیک شما دارد. گوگل فاکتورهای رفتاری را در نظر می‌گیرد، پس می‌تواند بفهمد که وب‌سایت شما برای مردم جذاب و مفید است.

 

هر گاه شروع به نوشتن یک مقاله برای وبسایت خود میکنید، نیازها و تمایلات مخاطبین هدف خود را در نظر داشته باشید.

مردم قدر مقالاتی را که زندگی آن‌ها را ساده‌تر کند یا مشکلاتشان را برطرف کند، می‌دانند. به علاوه، نوشته‌های بلند و مفصل، ترافیک بیشتری جذب می‌کند. ثابت شده است که این روش‌ها حداقل ۱۰% افزایش ترافیک ایجاد می‌کنند.

از اسنیپتهای غنی استفاده کنید.

گوگل دائماً امکانات اسنیپت‌ها را تغییر می‌دهد. الآن اسنیپت‌ها می‌توانند حاوی رویداد، موسیقی، ویدئو، و سایر اطلاعات باشند. ویدئو و اطلاعات تألیف در اسنیپت‌ها به افزایش CTR کمک می‌کند. اسنیپت‌های غنی وب‌سایت شما را در SERP برجسته می‌کند و CTR را افزایش می‌دهد که خود موجب بهبود نرخ تبدیل خواهد شد.

(برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید به صفحه راهنمای کامل داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org مراجعه کنید.)

وجود تصویر مؤلف در SERP احتمال رسیدن به رتبههای بالاتر را افزایش میدهد.

قاعده‌ی محکمی در مورد شکل این تصویر وجود ندارد. با این وجود، ما صدها تصویر را امتحان کرده‌ایم و می‌توانیم با اطمینان بگوییم که در صورت رعایت این موارد، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید:

تصویری از صورت واقعی یک انسان قرار دهید، نه لوگوی شرکت خودتان یا هر آیکان بی‌مصرف دیگری را.

از رنگ‌های با کنتراست استفاده کنید. کوچکی تصویر را مد نظر داشته باشید، پس وضوح مناسب برای آن یک ضرورت است.

مخاطب هدف خود را در نظر بگیرید: سن و سال، جنسیت، علایق، خاستگاه آن‌ها، و غیره.

 

فعالیت اجتماعی در Google+

اگر مطلبی را از طریق فیس‌بوک و توییتر منتشر می‌کنید، مردم فقط در صورت آنلاین بودن در آن شبکه‌ها مطلب شما را می‌بینند. ولی اگر اطلاعاتی را در Google+ قرار دهید، مردم در هر بار جست‌وجو با گوگل آن اطلاعات را می‌بینند. علاوه بر آن، محتوای موجود در Google+ رتبه‌بندی شده و برای همه قابل رؤیت است، حتی اگر عضو گروه شما نباشند. برای استفاده از این قابلیت‌ها، لازم است که مخاطبان هدف خود را در Google+ افزایش داده و مرتباً در آن مطلب منتشر کنید.

 

حتی اگر در جایگاه ۹# هستید، عبارات کلیدی شما مقداری ترافیک برایتان به ارمغان میآورد

برای مثال، اگر در حال حاضر یک عبارت کلیدی ماهیانه ۱٫۰۰۰ بازدید به شما می‌دهد، آن‌گاه رسیدن به رتبه‌ی ۱# ترافیک شما را ماهیانه به ۱۷٫۵۲۰ بازدید افزایش می‌دهد (۱۰۰۰ * ۱۷/۵۲ = ۱۷۵۲۰). پس ابتدا کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که شما را بین ۲# و ۳۰# قرار می‌دهند، سپس با کسب بک‌لینک‌های باکیفیت برای این عبارت‌های کلیدی به رتبه‌ی اول،دست پیدا کنید. به دست آوردن بک‌لینک برای این کلیدواژه‌ها ترافیک وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد.

 

کار دائمی روی سئوی داخلی

برای بهترین بودن، باید روی تک‌تک چیزهایی که ممکن است بر ترافیک شما تأثیر داشته باشند، کار کنید. باید کلیدواژه‌ها را درون هر عنصر بهینه‌سازی داخلی روی مقاله‌ی خود قرار دهید. زمانی که همه چیز به درستی انجام شود، رتبه‌بندی شما شروع به بهبود خواهد کرد. 

نتیجه گیری

فراتر از فاکتورها و پیشنهادات مطرح شده برای بهبود رتبه‌ی سایت پژوهش کنید! معیارهای زیاد دیگری برای بهبود رتبه‌ی سایت و گرفتن رتبه‌های بالا در SERP وجود دارد. مسایل فنی سئو در این زمینه‌ها روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. خبر خوش این است که امروزه خیلی بیشتر از قبل شانس دارید. ساده‌انگارانه است که بگوییم امروزه چیز جدیدی در سئو نیست و این که سئو کار ساده‌ای است. اما حقیقت این است که برای رسیدن به اهداف مورد نظر، بایستی سخت تلاش کنیم.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید