نرم افزار CRM

۷ نکته کلیدی که بر موفقیت CRM اثر می‌گذارند!

 • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • 130
 • 2341
7 نکته کلیدی که بر موفقیت CRM اثر می‌گذارند!

نرم افزار CRM یا «مدیریت ارتباط با مشتری» نرم افزاری منحصر به فرد است که به شما کمک می‌کند در کسب و کار خود به نتیجه دلخواهتان برسید و موفقیت خود را افزایش دهید.

با این حال فاکتورهای زیادی هستند که بر موفقیت CRM اثر می‌گذارند. شناخت این موارد به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید از این نرم‌افزار در محیط کاری خود استفاده کنید و میزان بهره‌وری خود و بازگشت سرمایه را افزایش دهید.

در این مقاله قصد داریم به فاکتورهای موثر بر موفقیت CRM بپردازیم. در پایان دید بازتری به این نرم‌افزار خواهید داشت!

موفقیت crm به چه عواملی بستگی دارد؟

برای موفقیت CRM به چه مواردی باید توجه داشته باشید؟

نصب و اجرای نرم‌فزار CRM نیازمند ارزیابی کاملی از (۱) نیازها، (۲) میزان بودجه و (۳) بازده‌ای است که شما انتظار دارید پس از نصب این نرم‌افزار به آن دست پیدا کنید. همچنین، نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی کارمندان باید شناخت کاملی از نرم‌فزار CRM داشته باشند و به درستی از آن استفاده کنند.

بهتر است قبل از نصب و اجرای این نرم‌افزار سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • پس از نصب نرم‌افزار CRM شما چه انتظاراتی دارید؟
 • آیا تمامی منابع انسانی شما با این نرم‌افزار کار می‌کنند؟
 • شما می‎خواهید با نصب نرم‌افزار CRM چه تغییراتی را در کسب و کار خود به وجود بیاورید؟

پاسخ واضح و روشن به این سوالات بر میزان موفقیت CRM بسیار تاثیرگذار هستند. بنابراین در مرحله اول بهتر است به طور شفاف به این سوالات پاسخ دهید و مسیر را برای اتخاذ تصمیمات دیگر هموار سازید.

کدام فاکتورها بر موفقیت CRM تاثیر گذار هستند؟

کدام فاکتورها بر موفقیت CRM تاثیر گذار هستند؟

در نصب و اجرای نرم‌افزار CRM، فاکتورهای کلیدی وجود دارند که بر میزان موفقیت این نرم‌افزار اثر می‌گذارند. اگر به این موارد توجه داشته باشید به خوبی می‌توانید از CRM نتیجه بگیرید، اما اگر این موضوعات را در نظر نداشته باشید، موفقیت شما به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. فاکتورهایی که بر میزان موفقیت CRM اثر می‌گذارند، به شرح زیر هستند:

 1. مشارکت تمامی کارکنان
 2. برنامه‌ریزی مناسب
 3. تهیه امکانات مورد نیاز برای اجرای نرم‌افزار CRM
 4. پیاده‌سازی درست نرم‌افزار CRM
 5. آموزش تیم کاری
 6. یکپارچه‌سازی کسب و کار
 7. حضور مشتری

مشارکت تمامی کارنان برای موفقیت Crm

مشارکت تمامی کارکنان!

نرم‌افزار CRM تنها وقتی می‌تواند در یک سیستم به طور موثری عمل ‌کند که افراد حاضر در آن سیستم به درستی و با علاقه از آن استفاده کنند.  به همین دلیل مشارکت تمامی کارکنان یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت CRM به شمار می‌رود.

مهم نیست سمت هر فرد در یک کسب و کار چیست، مهم این است که هر فردی بتواند به درستی از اطلاعاتی که این نرم‌افزار در اختیارش قرار می‎‌دهد، استفاده کند.

با اینکه مدیر اولین کسی است که خط مشی کسب و کار را تعیین می‌کند، اما این کارمندان هستند که با پیروی درست از این خط مشی موفقیت کسب و کار را تضمین می‌کنند.

برنامه ریزی برای استفاده از نرم افزار crm

برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از نرم‌افزار CRM!

یک برنامه درست و دقیق (۱) ارزشها، (۲) ماموریت و (۳) اهداف کسب و کار را مشخص می‌کند. شما به عنوان مدیر باید وظایف هر شخص را در یک سیستم به خوبی تعریف کنید.

یک برنامه موفق برنامه‌ای است که در کنار این موارد یک و یا چند برنامه احتمالی دیگر را نیز در نظر داشته باشد. در طول برنامه‌ریزی، شما باید بودجه را در نظر بگیرید و اطلاعات مورد نیاز در رابطه با نیازمندیهای اساسی را جمع‌آوری کنید.

سپس باید برنامه‌ای را تنظیم کنید که با تمامی موارد همخوانی داشته باشد. این برنامه باید برای تمامی افرادی که در آن کمپانی حضور دارند، قابل درک باشد. تا وقتی برنامه و وظایف اشخاص در یک سیستم کاری مشخص نباشد، نرم‌افزار CRM نمی‌تواند به خوبی عمل کند.

تهیه امکانات مورد نیاز برای نرم افزارcrm

تهیه امکانات مورد نیاز برای اجرای CRM!

یکی از نکات بسیار مهمی که بر میزان موفقیت CRM اثر می‌گذارد، امکان دسترسی و وجود امکانات مورد نیاز برای استفاده از این نرم‌افزار است.

بهتر است قبل از پیاده‌سازی نرم‌افزار CRM شرایط و میزان دسترسی هر کارمند به آن را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر مشکلی در دسترسی به این نرم‌افزار وجود دارد، تلاش کنید با تهیه امکانات مورد نیاز این مشکل را برطرف کنید تا کارمندان به راحتی بتوانند از نرم‌افزار CRM استفاده کنند.

پیاده سازی درست نرم افزار crm

پیاده‌سازی درست نرم‌افزار CRM!

وقتی شما نرم‌افزار CRM را برای رونق کسب و کار خود انتخاب می‌کنید و مطمئن هستید که این نرم‌افزار بهترین گزینه برای موفقیت کسب و کار شماست، قدم بعدی که باید بردارید این است که این نرم‌افزار را به درستی پیاده‌سازی کنید.

نصب و اجرای نرم‌افزار CRM تغییرات زیادی را در کسب و کار شما به وجود می‌آورد. بهتر است بدانید تغییر سبک کاری فعلی و راه‌اندازی سیستم خودکار کمی سخت و دشوار است. اما اگر در اینکار برنامه‌ریزی داشته باشید بهتر می‌توانید با چالشهای احتمالی رو در رو شوید.

استفاده از یک تیم حرفه‌ای برای افزایش میزان موفقیت CRM ، وجود چالشهایی احتمالی را به حداقل می‌رساند. سپس می‌توانید با توجه به نیازهای کسب و کار خود تغییراتی را در این نرم‌افزار به وجود بیاورید.

آموزش تیم کاری برای استفاده از نرم افزار crm

آموزش تیم کاری!

بعد از نصب نرم‌افزار CRM، اولین کاری که باید انجام دهید آموزش تیم کاری در مورد نحوه استفاده از این نرم‌افزار است. تنها به آنها آموزش ندهید که چگونه از این نرم‌افزار استفاده کنند، بلکه از آنها بخواهید درگیر این نرم‌افزار شوند و بتوانند به بهترین شکل از آن بهره ببرند.

می‌توانید برای برخی از کارمندان کلیدی خود جلسات آموزشی تخصصی تدارک ببنید و با آموزش آنها میزان موفقیت CRM را افزایش دهید.

فراموش نکنید در این مسیر تمامی مباحث تئوریک و عملی باید آموزش داده شوند. مطمئن باشید که شما و یا مدیر پروژه به خوبی تمامی این مراحل را برای کارکنان تشریح می‌کنید.

در این آموزشها کارمندان باید درک کاملی از نرم‌افزار CRM داشته باشند و به آنها انگیزه داده شود تا به خوبی از آن استفاده کنند. تمامی این موارد نقش چشمگیری را در موفقیت CRM دارند.

یکپارچه سازی کارکنان برای موفقیت crm

یکپارچه‌سازی کسب و کار!

اگر بخواهیم از نقطه نظر استراتژیک به این موضوع توجه کنیم و میزان موفقیت CRM را در نظر داشته باشیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که نرم‌فزار CRM بر کل کسب و کار شما اثر می‌گذارد.

افرادی که در بخشهای مختلف کار می‌کنند باید اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و همین موضوع سبب می‌شود که اطلاعات کاری دایما در بین افراد تیم کاری در جریان باشند.

همین موضوع سبب می‌شود اتحاد و همکاری اعضای تیم کاری افزایش پیدا کند. بنابراین شما باید از کارمندان خود در تمامی بخشها بخواهید که میزان انعطاف پذیری خود را افزایش دهند و دیگر خود را کارمند بخش خاص ندانند!

این موضوع را برای آنها روشن کنید که سمت هر فرد در سیستم کاری مهم نیست، چیزی که مهم است موفقیت آنها در وظایفی است که برایشان تعریف شده است!

حضور مشتری برای موفقیت crm

حضور مشتری!

حضور مستقیم و غیر مستقیم مشتریان یکی از عوامل مهمی است که کسب و کار شما را قوی می‌کند و بر میزان موفقیت CRM اثر می‌گذارد. در واقع شما با استفاده از نرم‌افزار CRM می‌توانید چرخه ارتباط با مشتری را تحلیل کنید، مشکلات را پیدا کنید و با شناخت نقاط ضعف کسب و کار خود آنها را رفع کنید.

مشتریان نبض تپنده هر کسب و کاری هستند و هر چقدر حضور آنها در کسب و کار شما بیشتر باشد میزان موفقیت شما افزایش پیدا می‌کند.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید