نرم افزار CRM

مزایای استفاده از crm در کسب و کارهای کوچک

  • ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
  • 128
  • 29250
نرم افزار CRM برای خرده فروشان

چگونه سیستم CRM می‌تواند بهره‌وری و سود در کسب و کارهای کوچک را افزایش دهد

کلید دستیابی به این اهداف، کلمه «روابط» در عبارت «مدیریت روابط مشتری» یا همان CRM است. در جهان پرهیجان و پر هرج‌ومرج امروز، روابط کلید برقراری ارتباط صحیح با مشتریان خرده فروشی است. تحقیقات و همچنین شواهد نشان داده‌اند که امروزه مشتریان خرده فروشی در بازار، از مغازه‌ها گرفته تا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به مراقبت‌های فردی بیشتری احتیاج دارند زیرا هر کسی می‌خواهد با او به عنوان فردی خاص رفتار شود نه اینکه او را فقط به چشم یک مبلغ یا مشتری که پول دارد نگاه کنند.

به محض اینکه شرکتی تمرکزش را روی ایجاد روابط با مشتری بنا کند، می‌تواند عامل اعتماد و وفاداری مشتریان را گسترش دهد. نرم افزار CRM کاری می‌کند که شرکت‌های خرده فروشی از لحظه ورود مشتریان به فروشگاه، به نیازهای آن‌ها توجه کنند. نرم افزار CRM شخصی‌سازی را آسان می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود مشتریان حس خوبی نسبت به آن برند داشته باشند. ادغام خدمات آنلاین و آفلاین تجربه برند جامعی به مشتریان می‌دهد و موجب می‌شود حس کنند از آن‌ها استقبال شده.

نرم افزار CRM با سریع‌تر راه انداختن کار مشتریان، پاسخگویی هوشمندانه و فروش آسان، میزان بهره‌وری در فروشگاه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. نرم افزار خرده فروشی CRM به کارمندان اجازه می‌دهد اطلاعات ارزشمند مشتریان را جمع‌آوری کرده و کاری می‌کند مشتریان به مرحله فرایند پرداخت برسند و در نتیجه تلاش‌های بازاریابی شرکت را به نتیجه می‌رساند. همچنین می‌توان پلتفرم‌های تلفن همراه و رسانه‌های اجتماعی را هم با این سیستم همراه کرد تا مشتریان احتمالی را درست با چیزی که همیشه سرشان به آن گرم است (یعنی تلفن‌های همراه و کامپیوترها) هدف قرار داد.

چگونه نرم افزار CRM بهره‌وری را افزایش می‌دهد

نرم افزار CRM فرایند فروش را از کار دفاتر شرکت گرفته تا تامین‌کنندگان انبار، آسان‌تر می‌کند. ثبت کردن همه اطلاعات مشتریان و نیز محصولات در یک سیستم، باعث می‌شود هر کسی در کارش بهتر عمل کند و در زمان صرفه‌جویی شود؛ همچنین کمک می‌کند همه فرایندها خودکار شوند؛ از بازاریابی با ایمیل گرفته تا فرایند پرداخت و بازاریابی با پیام‌رسانی و هر چیزی که در این مسیر وجود دارد.

نرم افزار CRM برای خرده فروشان

این نرم افزار مراقبت از مشتریان را شخصی‌سازی می‌کند:

تیم‌های خرده فروشی با پیگیری منظم علاقه مشتریان و اطلاعات تماس آن‌ها، می‌توانند به‌صورت شخصی‌تر به نیازهای آنان پاسخ دهند. درواقع ۷۳ درصد از مشتریان می‌گویند ترجیح می‌دهند از شرکت‌هایی خرید کنند که از اطلاعات شخصی‌شان برای بهینه‌سازی تجربه خرید آن‌ها استفاده می‌کنند. برای فروش‌های بزرگ‌تر، زمانی‌که به مراقبت و تعامل بیشتری احتیاج است، CRM این امکان را به وجود می‌آورد که اگر کسی دست از خرید برداشت، شخص دیگری را جایگزین آن کند، بنابراین نیازی نیست هیچ‌کس فرایند فروش را دوباره از ابتدا شروع کند، زیرا این کار فقط مایه آزار و دلسردی فروشندگان می‌شود.

 

بخش‌بندی مشتریان را آسان‌تر می‌کند:

نرم افزار CRM به شرکت‌های خرده فروشی اجازه می‌دهد که درست در سیستم خود مشتریانشان را نسبت به علاقه، سطح زندگی، جمعیت یا فاکتور‌های دیگر در فهرست ایمیل تقسیم‌بندی کند. با بخش‌بندی فهرست ایمیل به این صورت، شرکت‌ها می‌توانند برای بازاریابی در هر حوزه‌ای، گروه مناسب را هدف قرار دهند. برای مثال وقتی به فصل سرد نزدیک می‌شویم فروشگاه‌های خرده فروشی می‌توانند برای تبلیغ لباس‌های گرم مناطق آمریکای شمالی را هدف قرار دهند، درحالی‌که فرستادن این‌گونه تبلیغات برای مردم مناطق استوایی بی‌فایده و تنها به هدر دادن منابع خواهد بود.

 

فرایند فروش را آسان‌تر می‌کند:

می‌توان با نرم افزار CRM قصد مشتریان از ورود به فروشگاه و همچنین خرید‌های آنان را پیگیری کرد. این مسئله باعث می‌شود فروشندگان بتوانند گفت‌وگو با مشتریان را از همان‌جایی که قبلاً تمام شده شروع کنند و اطلاعات لازم برای فروش محصولات جانبی، بالا بردن قیمت یا متقاعد کردن مشتریان را به آن‌ها می‌دهد. مثلاً اگر یک مشتری اخیراً ماشین لباسشویی خریده‌است، فروشنده می‌تواند با اطللاعاتی که در سیستم دارد، یک خشک‌کننده متناسب با ماشین خریداری شده یا تخته اتو به او پیشنهاد دهد.

 

زمان آموزش فروشنده را کاهش می‌دهد:

نرم افزار خرده فروشی CRM آموزش به کارمندان جدید را آسان‌تر می‌کند. این نرم افزار همه فرایندها را در یک سیستم یکپارچه قرار می‌دهد و باعث می‌شود کارمندان در کارشان احساس کارآمدی بیشتری داشته باشند و اعتمادبه‌نفس آن‌ها و نیز مشتریان را افزایش می‌دهد. هرچه زمان کمتری صرف فرایند پرداخت شود، زمان بیشتری برای تعامل با مشتری و اطلاع دادن در مورد محصول باقی می‌ماند.

 

مدیریت سهام را ساده‌ترمی کند:

نرم افزار یکپارچه CRM به فروشندگان اجازه می‌دهد سطح سهام را بررسی کنند که این مسئله به نوبه خود تجربه مشتری را بهبود می‌بخشد. وقتی فروشنده به سطح سهام داخل فروشگاه یا انبار دسترسی داشته باشد، می‌تواند برای ارائه کالای مورد نظر مشتری هر کاری لازم است انجام دهد. این موضوع همچنین به مدیران و کارمندان شرکت کمک می‌کند از راه دور سهام را به آسانی مدیریت کنند.

 

با برنامه‌های دیگر همگام می‌شود:

نرم افزار CRM برای خرده فروشان ، اغلب با برنامه‌های دیگر مانند سیستم‌های فرایند پرداخت، برنامه‌های ایمیل و نرم افزار حسابداری همگام می‌شود. این ادغام‌ها با ارائه دسترسی آنی به اطلاعات موردنیاز، کارمندان را کارآمدتر می‌کند.

 

پلتفرم اجتماعی و موبایل را با هم ادغام می‌کند:

ادغام موبایل و پلتفرم اجتماعی در فرایند فروش با نرم افزار CRM میزان بهره‌وری فروشندگان را تا میزان تخمینی ۱۱ تا ۱۴ درصد افزایش می‌دهد. کسب‌وکارهای خرده فروشی می‌توانند با گسترش دسترسی به بازاریابی ورای دیوارهای فروشگاه، بهره‌وری بازاریابی و در عین حال میزان بازگشت سرمایه‌شان را افزایش دهند.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی نرم افزار CRM برای توزیع کننده‌ها بخوانید.

نرم افزار CRM چگونه میزان سوددهی را افزایش می‌دهد

 

نرم افزار CRM برای خرده فروشان

 

خرده فروشانی که از نرم افزار CRM استفاده می‌کنند می‌توانند به درستی کارهای زیر را انجام دهند:

سطح رهبری را افزایش دهند:

نرم افزار CRM برای خرده فروشان این اجازه را می‌دهد که اطلاعات تماس و آدرس‌های ایمیل را ثبت کنند و این کار را بخشی از روند همیشگی فرایند پرداخت در نظر بگیرند. مصرف‌کنندگان هم به تبع برای دریافت مستقیم اطلاعات معامله در ایمیلشان و خدمات خرید پرسرعت، حاضر به ارائه آدرس ایمیلشان خواهند بود. وقتی فروشندگان اطلاعات تماس را جمع‌آوری می‌کنند، پایگاه داده مشتریان در نتیجه توان بازاریابی خود را افزایش می‌دهند.

 

می‌توانند میزان وفاداری مشتری را بیشتر کنند:

مشتریان به فروشگاه‌هایی بازمی‌گردند که در آنجا شناخته شده باشند و پیشنهادها مطابق با نیازهای آنان صورت بگیرد. نرم افزار CRM به مغازه‌های خرده فروشی کمک می‌کند با شناختن بیشتر مشتری‌هایشان عامل وفاداری را افزایش دهند. برای مثال جمع‌آوری تاریخ تولد مشتریان باعث می‌شود شرکت‌ها در روز تولد مشتریان پیام‌های برایشان بفرستند و این موضوع به مشتریان انگیزه‌ای می‌دهد که برای جبران کردن این کارتان باز به فروشگاه شما بیایند. ثبت‌نام کردن مشتریان در برنامه‌های وفاداری از طریق پلتفرم‌های خرده فروشی CRM هم به نوبه خود باعث ایجاد مشتری‌های دائمی می‌شود. وقتی به سطح بالایی از وفاداری مشتری رسیدید، می‌توانید به ارائه گزینه‌های VIP ارتباط با روابطتان را با او بهتر کنید. نرم افزار CRM برای خرده فروشان به شرکت‌ها کمک می‌کند ارزشمندترین مشتریان را شناسایی کره و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

 

می‌توانند بازاریابی را خودکار کنند:

خودکارسازی مخصوص فرایند بازاریابی دیجیتال است. برای مثال بخش‌بندی فهرست مخاطبان ایمیل، به شرکت‌ها کمک می‌کند در زمان درست، تبلیغ‌های درستی را به مخاطبان درست ارسال کنند. فرض کنید یک شرکت از تمام بانوان بارداری که از کالاهای آنان خریداری یا در فروشگاهشان ثبت‌نام می‌کنند، تاریخ وضع حملشان را می‌پرسد.‌ این شرکت می‌تواند با استفاده از نرم افزار CRM، نسبت به سطح بارداری آنان تبلیغاتی در مورد اجناس مربوط به کودکان بزای آن‌ها بفرستد. این سیستم خودکارسازی شده بدون هیچ تلاش مضاعفی دسترسی به افراد را در زمان صحیح ممکن می‌سازد و به این ترتیب میزان فروش را افزایش می‌دهد.

 

می‌توانند میزان بازگشت سرمایه را افزایش دهند:

فروشگاه‌های خرده فروشی می‌توانند با استفاده از داده‌هایی که نرم افزار CRM جمع‌آوری کرده، دریابند که کدام‌یک از استراتژِی‌های بازاریابی‌شان باعث افزایش سود و کدام‌یک باعث ضرر شده، بدین ترتیب استراتژی‌های مناسب را ارتقا داده و دوباره اجرا می‌کنند تا کارایی بیشتری برایشان داشته باشند. وقتی شرکت‌ها استراتژی‌هایشان را اصلاح می‌کنند، با بررسی میزانکاراییبازگشت سرمایه بیشتری به دست می‌آورند.

 

ادغام آنلاین و آفلاین:

ادغام استراتژی‌های آنلاین و آفلاین کل فرایند فروش را آسان می‌کند و به شرکت‌ها کمک می‌کند حتی وقتی مشتریان در فروشگاه نیستند نیز به آن‌ها دسترسی داشته باشند و به‌صورت غیر مستقیم محصولاتشان را به فروش برسانند. مالکان فروشگاه‌های خرده فروشی دو حق انتخاب دارند؛ یکی اینکه در یک دوره فروش فوق‌العاده دست روی دست بگذارند و آرزو کنند مشتریان به مغازه‌شان بیایند و دیگری اینکه به‌صورت مستقیم به صندوق ایمیلشان پیام‌هایی ارسال کنند و آن‌ها را از فروش فوق‌العاده خبردار کرده و به مغازه بکشانند.

 

می‌توانند نرخ معرفی مشتری را افزایش دهند:

مشتریان راضی بهترین سفیرهای برند هستند. این گونه مشتری‌ها اغلب فروشگاه شما را به دوستانشان معرفی می‌کنند و در رسانه‌های اجتماعی از برندتان تمجید می‌کنند. نصب یک برنامه معرفی مشتری در برنامه فروش CRM خود، روشی عالی است که می‌توانید با آن از قابلیت «به دوستان خود اطلاع دهید» استفاده کرده و از طریق آن سودآوری کنید. با پیشنهاد پاداش به مشتریان از طریق برنامه معرفی، به آن‌ها انگیزه می‌دهید تا فروشگاه شما را به دوستان و خانواده‌شان معرفی کنند.

پایان مسیر

افزایش بهره‌وری و سوددهی دو هدف اصلی شرکت‌های خرده فروشی است. ادغام نرم افزار CRM در فرایند فروش شرکت‌ها، یکی از راه‌های مؤثر برای بهبود این دو هدف و در نتیجه ایجاد روابط دائمی با مشتری در فرایند فروش است. نرم افزار CRM به تیم‌های فروش و بازاریابی امکاناتی می‌دهد که با بیشترین میزان بهره‌وری عمل کنند و خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهند. همچنین کار کارمندان را راحت‌تر می‌کند و باعث می‌شود در ساعت‌های کاری‌شان به وظایف مهم‌تری مانند مراقبت آگاهانه از مشتری رسیدگی کنند.

حتما بخوانید: مزایای نرم افزار CRM

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید