نرم افزار CRM

دلایل شکست نرم‌افزار CRM در برخی کسب و کارها چیست؟

  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹
  • 108
  • 1588
دلایل شکست نرم‌افزار CRM در برخی کسب و کارها چیست؟

در سال ۲۰۱۷ مجله CIO گزارشی را در رابطه با این موضوع منتشر کرد که تقریبا یک سوم از نرم‌افزارهای CRM نمی‌توانند به خوبی در کسب و کارها عمل کنند و هیچ موفقیتی را برای آنها به ارمغان نمی‌آورند. در این گزارش آمده بود که ۱۸ تا ۶۹ درصد از پروژه‌هایی که از این نرم‌افزار استفاده کرده بوند، با شکست روبه رو شده بودند.

شکست نرم‌افزار CRM می‌تواند معانی زیادی داشته باشد: اتمام بودجه، مسائل مرتبط با یکپارچه‌سازی داده‌ها، محدودیت تکنولوژی و بسیاری از موارد دیگر.

در این مقاله قصد داریم به موضوع دلایل شکست نرم‌افزار CRM بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای نصب و پیاده‌سازی این نرم‌افزار تصمیم بگیرید.

چرا نرم‌افزار CRM شکست می‌خورد؟

چرا نرم‌افزار CRM شکست می‌خورد؟

در بسیاری از موارد وقتی از مدیران اجرایی در مورد کارآیی نرم‌افزار CRM در کسب و کارشان پرسیده می‌شود، بسیاری از آنها از این نرم‌افزار ناراضی هستند.

دلیل این امر که این کسب و کارها مزیت اصلی این نرم‌افزار، یعنی افزایش سود و درآمد را از دست می‌دهند و با شکست مواجه می‌شوند این است که این نرم‌افزار ابزاری برای بررسی و تحلیل داده‌هاست نه ایجاد استراتژی کاری!!

به طور مثال بررسی گزارشهای پیشرفت کاری، مشخص کردن تاریخ دقیق تحویل پروژه، بهبود در دقت پیش‌بینی‌های کاری و استفاده از هوش مصنوعی از ویژگی‌های این نرم‌افزار هستند.

با توجه به این امور، این شما هستید که باید این داده‌ها را به درستی به کار ببرید تا بتوانید روند فروش را ارتقا دهید. اگر این داده‌ها به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، با شکست نرم‌افزار CRM در کسب و کار خود مواجه می‌شوید.

بی کیفیت بودن داده‌ها یکی از دلایل اصلی شکست نرم‌افزار CRM است!

بی کیفیت بودن داده‌ها یکی از دلایل اصلی شکست نرم‌افزار CRM است!

امروزه نرم‌افزار CRM به عنوان نرم‌افزای قدرتمند در بخش تکنولوژی، بازاریابی، امور مالی و بخش فروش شناخته شده است. بسیاری از مدیران اجرایی این نرم‌افزار را موفق‌ترین نرم‌افزار در این امور می‌دانند. از طرفی دیگر بسیاری از افراد هستند که از این نرم‌افزار هیچ رضایتی ندارند.

یکی از دلایل عمده نارضایتی بی کیفیت بودن داده‌های دریافتی از این نرم‌افزار است. در گزارش مجله CIO به این موضوع اشاره شده بود که یکپارچه‌سازی داده‌ها از کانالهای متفاوت باعث سردرگمی تیم کاری می‌شود. تیم کاری به داده‌هایی نیاز دارند که تفسیر آنها پیچیده نباشد. همین امر سبب می‌شود تیم کاری به داده‌های بدست آمده از این نرم‌افزار خوش‌بین نباشند.

همچنین پروسه وارد کردن اطلاعات برای آنها بسیار دشوار است. تمامی این امور سبب می‌شوند که حجم زیادی از  داده‌ها در دسترس باشند که بسیاری از آنها تکراری هستند.

در نیتجه با مسئله شکست نرم‌افزار CRM رو به رو می‌شویم.

عدم شناخت نرم‌افزار CRM سبب شکست نرم‌افزار CRM می‌شود!

عدم شناخت نرم‌افزار CRM سبب شکست نرم‌افزار CRM می‌شود!

یکی از دلایل عمده شکست نرم‌افزار CRM عدم آگاهی و شناخت کاربران با محیط این نرم‌افزار است. همین امر سبب می‌شود که بسیاری از کاربران نتوانند از امکاناتی که این نرم‌افزار در اختیار آنها قرار می‌دهد، استفاده کنند.

همچنین، گاهی نرم‌افزاری که بر روی سیستم‌های کامپیوتری شرکت نصب می‌شود، برای آن سیستم‌ها مناسب نیست و سبب کندی انجام کار می‌شود. تمامی این امور سبب می‌شوند فضای کاری به فضایی ناخوشایند برای کارمندان تبدیل شود و همین امر به شکست نرم‌افزار CRM می‌انجامد.

عدم توجه کارمندان به نرم‌افزار CRM نقش بزرگی در شکست آن دارد!

عدم توجه کارمندان به نرم‌افزار CRM نقش بزرگی در شکست آن دارد!

اگر می‌خواهید نرم‌افزار CRM به خوبی عمل کند، باید تمامی کاربران به خوبی با آن درگیر شوند. گاهی بسیاری از کارمندان به این نرم‌افزار تنها به چشم یک وظیفه روتین روزانه نگاه می‌کنند و هرگز خود را درگیر این نرم‌افزار نمی‌کنند.

در نتیجه دیگر نمی‌توانند از قابلیتهای این نرم‌افزار بهره ببرند. دلیل این امر می‌تواند نارضایتی کارمندان از محیط کاری باشد. بهتر است این مشکل را به طور ریشه‌ای حل کنید.

چگونه از شکست نرم‌افزار CRM جلوگیری به عمل آوریم؟

چگونه از شکست نرم‌افزار CRM جلوگیری به عمل آوریم؟

اگر می‌خواهید از مزایای نرم‌افزار CRM بهره‌مند شوید و درآمد خود را افزایش دهید، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید.

راههای جلوگیری از شکست نرم‌افزار CRM

در مورد استفاده نرم‌افزار CRM  به عنوان ابزاری برای افزایش درآمد تجدیدنظر کنید!

یکی از دلایل شکست نرم‌افزار CRM در بسیاری از کسب و کارها این است که مدیران اجرایی این نرم‌افزار را نرم‌افزاری معجزه‌گر می‌دانند که به محض نصب و پیاده‌سازی به افزایش درآمد آنها کمک می‌کند.

در ابتدا باید بدانید که نصب و پیاده‌سازی این نرم‌افزار اهمیت بسیار زیادی دارد و باید از شرکتهای معتبر برای نصب این نرم‌افزار کمک بگیرید. در غیراینصورت این نرم‌افزار هرگز به خوبی عمل نمی‌کند و تیم کاری شما را با چالشهای زیادی رو به رو می‌کند.

بهتر است ابتدا کمی زمان بدهید تا تیم کاری شما با محیط این نرم‌افزار آشنا شود. سعی کنید در این مسیر آموزشهای لازم را به آنها بدهید و کارمندان را درگیر این نرم‌افزار بکنید.

نرم‌افزار CRM ابزاری برای فروش بیشتر، خودکارسازی چرخه فروش و مدیریت درست روابط با مشتریان است. اگر تیم کاری شما این موضوع را به خوبی درک کند به راحتی می‌تواند از اطلاعات بدست آمده از این نرم‌افزار استفاده کند. در غیر اینصورت شکست نرم‌افزار CRM رخ می‌دهد.

هماهنگی تیم فروش و تیم بازاریابی برای جلوگیری از شکست نرم‌افزار CRM

تیم فروش و تیم بازاریابی باید با یکدیگر هماهنگ باشند!

یکی از دلایل عمده شکست نرم‌افزار CRM این موضوع است که تیم فروش و تیم بازاریابی با یکدیگر هم‌گام نیستند و همین امر سبب می‌شود که تلاشهای هریک از آنها در مسیر فروش بر باد رود.

تیم بازاریابی وظیفه یافتن مشتری را بر عهده دارد. به همین دلیل تیم فروش در این زمینه باید با تیم بازاریابی همکاری کند و اطلاعات مشتریان را با آنها به اشتراک بگذارد.

بهتر است این دو تیم جلسات هفتگی داشته باشند تا بتوانند اطلاعات بدست آمده از نرم‌افزار CRM را با هم تفسیر کنند. گاهی تجربه تیم فروش به تیم بازاریابی در جذب مشتری کمک می‌کند و گاهی تجربه تیم بازاریابی به تیم فروش برای حفظ مشتری کمک می‌کند.

برای جلوگیری از شکست نرم‌افزار CRMآموزش را جدی بگیرید!

آموزش نرم‌افزار CRM را جدی بگیرید!

گزارشهای متنوع کاری یکی از قابلیتهای نرم‌افزار CRM است. اما یکی از مشکلات عمده در این مسیر که سبب شکست نرم‌افزار CRM می‌شود عدم شناخت کافی تیم کاری با تفسیر درست این گزارشات است.

بهتر است ماهیانه جلساتی با اعضای تیم کاری برگزار شود و نحوه درست تفسیر گزارشهای کاری و مسائل مرتبط به تفسیر داده‌ها به آنها آمورش داده شود. در اینصورت است که شما به راحتی می‌توانید سود و درآمد خود را افزایش دهید و از مزایای این نرم‌افزار فوق العاده بهره‌مند شوید.

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

همانطور که پیشتر بدان اشاره کردیم، یکی از دلایل شکست نرم‌افزار CRM عدم نصب درست این نرم‌افزار است. باید این نکته توجه داشته باشید که یک نرم‌افزار وقتی می‌تواند موثر باشد که به خوبی اجرا و پیاده‌سازی شود. به همین دلیل باید از شرکتهای معتبر برای نصب و اجرای این نرم‌افزار مشاوره بگیرید.

شرکت پویا توسعه پارمیس با سالیان دراز تجربه در زمین نصب و اجرای  نرم‌افزار CRM در صنایع مختلف آماده ارائه خدمات مختلف به مشتریان خود است.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید