نرم افزار CRM

اجزای CRM و کارکردهای هریک را بهتر بشناسید!

 • ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • 115
 • 1422
بهترین نرم‌افزر CRM برای استفاده در بخش تحصیلات تکمیلی کدام است؟

مشتری پادشاه است و روابط شما با آنها تاثیر مستقیمی بر رشد کسب و کار و میزان موفقیت شما دارد. همانطور که کسب و کار شما رشد می‌کند، تعداد مشتریان شما بیشتر می‌شود و توقع آنها از شما و کسب و کارتان بالاتر می‌رود. بنابراین استفاده از نرم افزار CRM برای مدیریت درست روابط مشتریان بسیار مهم است.

آمارها نشان می‎دهند که امروزه ۹۱% از کسب و کارهایی که بیش از ۱۱ کارمند دارند از نرم افزار CRM استفاده می‌کنند.  نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یک استراتژی و یا ترکیبی از فعالیتها و تکنولوژی‌ها برای مدیریت درست روابط و تعاملات با مشتریان فعلی و بالقوه است.

اجزای CRM طیف وسیعی از کارها را به روشی درست و دقیق انجام می‌دهند. این امر به رشد کسب و کار و سودآوری آن کمک می‌کند. ممکن است فکر کنید که استفاده از این نرم افزار تنها برای کمپانی های بزرگ مفید است، اما بهتر است بدانید این نرم افزار به رشد کسب و کارهای کوچک نیز کمک زیادی می‌کند.

در این مقاله می خواهیم به طور تخصصی به اجزای CRM بپردازیم و شما را با آن آشنا کنیم. در پایان این مقاله نگاه متفاوت‌تری به این نرم افزار فوق العاده خواهید داشت!

اجزای CRM

اجزای CRM کدامند؟

در گذشته، از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری اغلب برای ذخیره سازی داده‌ها استفاده می‌شد، اما این نرم افزار در سالیان اخیر تغییرات زیادی کرده است.

اکنون نرم افزار CRM یک نرم افزار کاربر به کاربر است و ذخیره‌سازی داده‌ها تنها  بخشی از کاری است که می‌توان با آن انجام داد. مدیریت کاربر و اطلاع رسانی برای محصول و یا خدمات جدید یکی از مهم ترین اهداف نرم افزار CRM است که با روشهای مختلفی از جمله بازاریابی از طریق ایمیل انجام می شود.

این نرم افزار کارکردهای دیگری نیز دارد. اجزای CRM به شرح زیر هستند:

 • مدیریت منابع انسانی
 • خدمات مشتری
 • خودکارسازی روند فروش
 • مدیریت فرصتهای فروش
 • بازار یابی
 • خودکار سازی جریان کاری
 • روند تحلیل
 • ارائه گزارشهای متنوع کاری

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی!

یکی از مهم‌ترین اجزای CRM مدیریت منابع انسانی است. این بخش به معنای مدیریت و استفاده صحیح از منابع انسانی و مهارتهای آنها در موقعیت‌های مختلف در راستای اهداف سازمان است.

مدیریت منابع انسانی بخش مهمی در هر سازمان به شمار می‌رود که نقش چشمگیری در افزایش سود و بهره‌وری شرکت دارد. نرم افزار CRM به اتخاذ تصمیم موثر و تحیل مهارتها در راستای رشد کسب و کار کمک می‌کند و آن را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد.

خدمات به مشتری

خدمات مشتری!

این بخش اطلاعات و داده های مشتریان را جمع آوری می‌کند، الگوهای خرید آنها را مشخص می‌کند و اطلاعات مرتبط را با دپارتمانهای مربوطه به اشتراک می‌گذارد. این کار به دپارتمانهای مربوطه کمک می‌کند آگاهی و درک خود را از نیازهای مشتریان بالا ببرند و نقاط ضعف خود را شناسایی کنند.

خودکارسازی روند فروش

خودکارسازی روند فروش!

خودکارسازی روند فروش یکی از اجزای CRM است که سبب شده است این نرم افزار به نرم افزاری منحصر به فرد تبدیل شود. این بخش شامل (۱) پیش بینی، (۲) ضبط روند فروش و (۳) دنبال کردن تعاملات احتمالی مشتری است. خودکارسازی روند فروش فرصتهای ایجاد درآمد را مشخص می‌کند و با تحلیل پیش بینی فروش عملکرد نیروی کاری را بهبود می‌‎بخشد.

مدیریت فرصتهای فروش

مدیریت فرصتهای فروش!

مدیریت فرصتهای فروش بخش منحصر به فردی از اجزای CRM است. این بخش در نرم افزار CRM به پیگیری مسیرهای فروش و راههای توزیع آنها می‌پردازد و بیشتر در بخش فروش، شرکتهای بازاریابی و مراکز اجرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بخش تمام قسمتهای فروش مانند مدیریت موثر کمپین های تبلیغاتی و یا طراحی فرمهای سفارشی را برای خرید در برمی‌گیرد. مدیریت فرصتهای فروش الگوهای خرید مشتریان را برای هدایت آنها به خرید بررسی می‌کند.

بازاریابی

یازاریابی!

بازاریابی یکی از مهم ترین اجزای CRM است که سبب شده است این نرم افزار به موفقیت کسب و کارها در فروش کمک کند. نرم افزار CRM با افزایش میزان اثر‌پذیری استراتژی های استفاده شده در بازاریابی و فروش، احتمال موفقیت در بازاریابی را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. این بخش از زیرمجموعه های دیگری مانند مدیریت کمپینهای فروش، مدیریت فعالیتهای فروش، دسته‌بندی اطلاعات و غیره تشکیل شده است.

خودکارسازی جریان کاری

خودکارسازی جریان کاری!

خودکارسازی جریان کاری یکی از اجزای CRM به شمار می‌رود که کارآیی کلی سازمان را ارتقا می‌بخشد. این بخش نه تنها هزینه های مازاد کسب و کار را کاهش می‌دهد بلکه از تکرار برخی از کارهای غیر مفید نیز جلوگیری به عمل می آورد.

کاهش کاغذ بازی و کارهای اضافی که هیچ اثری بر موفقیت کسب و کار ندارند یکی از اهداف اصلی استفاده از نرم افزار CRM است.

تحلیل داده ها

تحلیل داده‌ها!

«تحلیل داده‌ها» یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بر روی داده‌های جمع آوری شده از مشتریان انجام شود تا بر مبنای آنها تصمیمات درستی در جهت منافع کسب و کار گرفته شود.  ترسیم نمودارهای گرافیکی ، چارتها و دیاگرام ها در روند تحلیل داده‌ها بسیار مهم هستند. تحیلی که از طریق نرم افزار CRM بدست می آید اطلاعات مورد نیاز برای رشد کسب و کار را تامین می‌کند. این تحلیلها بسیار دقیق و قابل اعتماد هستند.

گزارشهای متنوع کاری

ارائه گزارشهای متنوع کاری!

ارایه گزارشهای متنوع کاری همانند قسمتهای دیگری که در مورد آن صحبت کردیم یکی از اجزای CRM به شمار می‌رود. هر کسب و کاری نیازمند گزارشهای مختلفی برای رشد و موفقیت است. استفاده از نرم افزار CRM این مسیر را هموار می سازد. این نرم افزار این قابلیت را دارد تا انواع متفاوتی از گزارش را در اختیار شما قرار دهد. تمامی این گزارشها دقیق و مناسب هستند. این گزارش به پیش بینی فعالیتهای آینده کسب و کار کمک می‌کند.

رشد کسب و کار با نرم افزار CRM

نرم‌افزار CRM به رشد کسب و کار شما کمک می‌کند!

اجزای CRM با ویژگی های منحصر به فردی که دارند بخش مهمی از نیازهای کسب و کار را پوشش می‌دهند و همین امر سبب می‌شود شما تنها بر موارد مهم تمرکز داشته باشید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که تحولی عظیم در کسب و کار خود به وجود بیاورید و با سرمایه گذاری برای خرید نرم افزار CRM سودآوری خود را افزایش دهید!

 

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید