نرم افزار CRM

با چالشهای نرم‌افزار CRM آشنا شوید!

  • ۴ تیر ۱۳۹۹
  • 107
  • 1712
با چالشهای نرم‌افزار CRM آشنا شوید!

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری نرم‌افزاری منحصر به فرد است و این امکان را برای کسب و کارها به وجود می‌آورد تا با روشی هوشمندانه به هدف خود برسند. اما این نرم‌افزار همانند نرم‌افزارهای دیگر با چالشهای زیادی رو به رو است.  به همین دلیل شناخت چالشهای نرم‌افزار CRM اهمیت زیادی دارد.

در این مقاله قصد داریم به چالشهای نرم‌افزار CRM بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای نصب و پیاده‌سازی این نرم‌افزار در کسب و کار خود تصمیم بگیرید.

داده‌های زیاد و عدم عملکرد مناسب و کافی یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM!

داده‌های زیاد و عدم عملکرد مناسب و کافی یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM!

در سال ۲۰۱۵، گزارشی  در مجله Measurement نشان داد که تنها ۴۰ درصد از مدیران اجرایی از داده‌های بدست آمده از این نرم‌افزار در کسب و کار خود استفاده کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، این مقدار به ۳۳ درصد کاهش پیدا کرد. زیرا بسیاری از بازاریابان و مدیران اجرایی بر این عقیده بودند که این نرم‌افزار داده‌های زیادی را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد و آنها نمی‌توانند بر مبنای تمامی اطلاعات بدست آمده از این داده‌ها عمل کنند.

این مطالعات نشان می‌دهند که یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM وجود داده‎‌های زیاد است. ایوان مازور، مدیر عامل و موسس کمپانی Ometria، در مورد داده‌های بدست آمده از این نرم‌افزار می‌گوید:

«تنها دریافت داده‌ها مشکلات موجود در کسب و کارها را حل نمی‌کند! بلکه صاحبان کسب و کارها باید داده‌ها را بشناسند و بدانند چگونه از این داده‌ها استفاده کنند!»

کسب و کارها باید وقت بگذارند و روش درست استفاده از این داده‌ها را بیاموزند. در این صورت می‌توانند اطلاعات موجود را در جهت افزایش سود و منافع کسب و کار خود مدیریت کنند.

عدم توجه به مشتریان فعلی یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM

عدم توجه به مشتریان فعلی!

همانطور که متخصصان نرم‌افزار CRM می‌گویند، وجود برخی از مشتریان برای کسب و کار ارزشمندتر از مشتریان دیگر است. این موضوعی است که باید در ذهن داشته باشید و بر طبق آنها قدم‌های بعدی در کسب و کار را بردارید.

جیل بریتلبانک، مدیر اجرایی شرکت Zeta، در مورد یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM که عدم توجه به مشتریان فعلی است، می‌گوید:

«روزانه با استفاده از این نرم‌افزار توجه زیادی به معیارهای بازاریابی می‌شود، اگر سود کسب و کار در حال کاهش باشد، پیامی برای تیم بازاریابی مبنی بر راه‌اندازی کمپین جدید بازاریابی ارسال می‌شود.

اما هرگز در این مورد سوالی پرسیده نمی‌شود که آیا ما برای افزایش رضایت مشتریان فعلی خود کاری انجام داده‌ایم یا خیر؟!

آیا ما نحوه خرید مشتریان ویژه خود را ارتقا داده‌ایم یا خیر؟ آیا در این مدت تخفیف یا خدمات ویژه‌ای را برای آنها در نظر گرفته‌ایم یا خیر؟

در واقع این امور گاهی به اندازه راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی مهم هستند و در تمامی کسب و کارها باید مورد توجه قرار گیرند»

گزارشی که در سال ۲۰۱۶ در مجله Measurement به چاپ رسید به این موضوع اشاره کرد بازاریابانی که به مشتریان فعلی خود توجه داشتند، توانسته بودند سود خود را تا ۱۶ درصد افزایش دهند.

عدم برقراری ارتباط  میان روند جذب مشتری و حفظ مشتری یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM

عدم برقراری ارتباط  میان روند جذب مشتری و حفظ مشتری!

این روزها در دنیای پر رقابت امروزی، به ویژه وقتی صحبت از بازاریابی عملی می‌شود، استراتژی‌های جذب مشتری پیچیده‌تر می‌شود. در این روزها کانالهای زیادی برای جذب مشتریان در دسترس هستند.

جیل بریتلبانک به این موضوع اشاره می‌کند که یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM عدم ارتباط میان استراتژی‌های جذب مشتری و حفظ مشتری است. این عدم ارتباط سبب می‌شود بسیاری از کسب و کارها نتوانند در استفاده از این نرم‌افزار موفق عمل کنند.

او می‌گوید:

«به طور کلی وقتی مشتریان اولین بار از کسب و کار شما کالا و یا خدمات دریافت می‌کنند، شما اطلاعات بسیار کمی در مورد آنها دارید. چالش اصلی این است که باید با استفاده از اطلاعات بدست آمده از اولین خرید مشتریان، وفاداری و حضور آنها در کسب و کارتان را حفظ کنید. این کار به رشد کسب و کار  کمک می‌کند.

بسیاری از کمپانی‌ها با استفاده از نرم‌افزار CRM مشتریان زیادی را به کسب و کار خود جذب می‌کنند، اما خلا اصلی از جایی شروع می‌شود که  کمپین خاصی برای حفظ مشتریان وجود ندارد!»

عدم بازاریابی گروه هدف یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM

عدم بازاریابی گروه هدف!

هدف‌گذاری یکی از موضوعات بسیار مهم در مباحث مرتبط با بازاریابی و تبلیغات است. اخیرا کمپانی P&G اعلام کرده است که با تبلیغات هدفمند خود در فیس‌بوک توانسته است مشتریان زیادی را جذب کند. بسیاری از خلاقان حوزه کسب و کار معتقدند که اگر محتوا بازاریابی به خوبی مشخص نباشد ایده بزرگ و خلاقانه کسب و کار را از بین می‌برد.

یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM عدم بازاریابی گروه هدف است. جیل بریتلبانک بر این عقیده است که این ناهماهنگی باید از بین برود. او می‌گوید:

«به عنوان یک مشتری، وقتی پیام‌های نامرتبط تبلیغاتی از کسب و کاری که قبلا از آن خرید کرده‌ام دریافت می‌کنم، از آن کسب و کار دلزده می‌شوم. به طور مثال اگر من از کسب و کاری لباسی خرید کرده‌ام و تبلیغات مبنی بر فروش لباس بچه دایما برای من ارسال می‌شود، مرا ناراحت می‌کند!»

ارسال بیش از حد ایمیل یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM

قالب از پیش آماده ایمیل!

ممکن است که شما تصمیم گرفته باشید تا مشتریان هدف خود را با استفاده از روش بازاریابی ایمیل جذب کنید. اما سوال بعدی این است که محتوای ایمیل شما چه چیزی باید باشد و چه زمانی این بازاریابی را باید شروع کنید؟!

در بسیاری از نرم‌افزاهای CRM قالب ایمیل از پیش آماده وجود دارد و همین این امر یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM به شمار می‌رود.

استفاده از قالبهای آماده ایمیل برای استفاده از کمپین‌های ایمیلی کار مناسبی نیست و هرگز مشتریان هدف را به کسب و کار شما جذب نمی‌کند.

شما باید تلاش کنید تا محتوای ایمیل‌ها را بر طبق داده‌هایی که از مشتریان دارید، آماده کنید. اینکار همانند یافتن بوتیک جدیدی در خیابان است! حسی سرشار از کنجکاوری و اشتیاق!

ارسال بیش از حد ایمیل یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM

ارسال بیش از حد ایمیل!

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که ارسال یک ایمیل در روز برای مشتریان سود کسب و کار را افزایش می‌دهد، اما باید بدانید که اینکار برای تمامی کسب و کارها پاسخگو نیست و گاهی مشتریان را از کسب و کار شما دلزده می‌کند.

یکی از چالشهای نرم‌افزار CRM ارسال بیش از حد ایمیل برای مشتریان است. وقتی مشتریان هر روز در جعبه دریافتی خود ایمیلی را از کسب و کاری دریافت می‌کنند کم‌کم آن کسب و کار را نادیده می‌گیرند.

در نتیجه وقتی شما کمپین بازاریابی ایمیل را برای افزایش سود کسب و کار خود راه‌اندازی کنید احتمال اینکه ایمیل شما نادیده گرفته شود بسیار بالاست و همین امر بر سود کسب و کار شما اثر می‌گذارد.

بهتر است ابتدا مشتریان خود را بشناسید و سپس برای ارسال ایمیل به آنها برنامه‌ریزی کنید.

چالشهای نرم‌افزار CRM را مدیریت کنید!

چالشهای نرم‌افزار CRM را مدیریت کنید!

تا بدینجا در مورد چالشهای نرم‌افزار CRM با شما صحبت کردیم. شناخت چالشهای نرم‌افزار CRM به شما کمک می‌کند بهتر بتوانید از این نرم‌افزار استفاده کنید.

مطالعات زیادی به اثربخشی نرم‌افزار CRM بر کسب و کارها پرداخته‌اند و همگی آنها توانایی این نرم‌افزار را در موفقت کسب و کارها تایید کرده‌اند. اما بهتر است بدانید یادگیری استفاده از این داده‌ها و شناخت مشتریان هدف هنوز بخش مهمی از موفقیت هر کسب و کاری به حساب می‌رود.

در دنیای پر رقابت امروزی باید به فکر استفاده از تکنولوژی‌های جدید در کسب و کار خود باشید. اما هر چقدر بیشتر مزایا و چالشهای این تکنولوژی‌ها را بشناسید بهتر می‌توانید از آنها بهره ببرید.

فراموش نکنید مشتریان قلب تپنده هر کسب و کاری هستند و برای شناخت نیازهای آنها باید تمامی تلاش خود را بکنید.

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

نرم‌افزار CRM را از شرکت پویا توسعه پارمیس بخواهید!

در کنار چالشهای نرم‌افزار CRM باید این نکته توجه داشته باشید وقتی این نرم‌افزار می‌تواند موثر باشد که به خوبی اجرا و پیاده‌سازی شود. به همین دلیل باید از شرکتهای معتبر برای نصب و اجرای این نرم‌افزار مشاوره بگیرید.

شرکت پویا توسعه پارمیس با سالیان دراز تجربه در زمین نصب و اجرای این نرم‌افزار در صنایع مختلف آماده ارائه خدمات مختلف به مشتریان خود است.

 

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید