نرم افزار CRM

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین-چگونه CRM می‌تواند فروش آنلاین را بهبود دهد

  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
  • 124
  • 5212
نرم افزار CRM برای فروش آنلاین

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین(چگونه CRM می‌تواند فروش تیم فروش آنلاین را بهبود دهد)

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین – نرم افزار CRM راهی نوآورانه برای کمک به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد تا بتواند روابط به مشتری و خط مشی فروش خود را بهتر مدیریت کنند. با کمال تأسف، آغاز این نرم افزار با سیری از مشکلات جدید همراه بود: طراحی آن پیچیده و اجرای آن هزینه‌بر و آموزش جزئیات یک سیستم کاملاً جدید به کارمندان کاملاً زمان‌بر بود. کاربران حتی بعد از آموزش طولانی‌مدت با وظایفی خسته‌کننده و تجربیاتی جورواجور مواجه می‌شدند. پس تعجبی ندارد که بسیاری از نمایندگان فروش هنوز از نرم افزار CRM متنفرند زیرا به جای اینکه این نرم افزار به وعده‌اش عمل کند فقط باعث افزایش ناامیدی در محیط کار شد.

با این حال، نرم افزار CRM جدیدی که بعد از آن ظهور کرد، اکنون رایج‌ترین شکایات کاربر را نیز برطرف می‌کند. امروزه شاهد این هستیم که علاوه بر سایر کابردها نرم افزار CRM برای فروش آنلاین هم ارائه می‌شود . این سیستم‌های جدید هم فروش الکترونیکی و هم فروش شرکت‌های فیزیکی را بیشتر کرده‌اند. در زیر توضیح می‌دهیم که چگونه چنین کاری می‌کنند.

 

۱-توسعه یک مدل کسب‌وکار موفق

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین به خاطر داده‌هایی که ارائه می‌دهد مفید است. هر چه باشد افراد نمی‌توانند داده‌ای که در اختیار ندارند را تجزیه و تحلیل کنند. در CRM های قبلی، افراد باید خودشان به‌صورت دستی وارد فهرست شماره تلفن‌ها می‌شدند؛ کاری که زمان زیادی می‌برد به همین خاطر کارایی‌شان اثر منفی می‌گذاشت. در صنعتی که همه باید مثل خرگوش تند بروید و مثل لاک‌پشت نباشید، این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز شود.

CRM های این دوره، با ادغام اپلیکیشن‌هایی که کسب‌وکار‌ها از قبل دارند، جمع‌آوری داده را خودکار کرده‌اند. تجارت الکترونیکی به صورت آنی داده‌هایی مثل اسپردشیت ها، ایمیل‌ها و تقویم‌ها را گرد هم می‌آورند تا از اطلاعات موجود در آن‌ها بینشی به دست بیاورند. همزمان، نمایندگان فروش و مدیران آن‌ها بینش‌های مفیدی کسب می‌کنند و با استفاده از آن‌ها در لحظه تصمیم‌های مهمی می‌گیرند.

با به دست آوردن اطلاعات درست در زمان درست، تیم‌های فروش در جلسه‌های فروش، زمان بسیار کمتری روی بحث درمورد اتفاقات می‌گذارند و در عوض بر استراتژی‌هایی متمرکز می‌شوند که به اهداف شرکت کمک می‌کنند. مدیران همه را در فرایند گزارشات فروش و به‌روزرسانی اطلاعات مشتری دخیل می‌کنند و با این روش می‌توانند ببینند که آیا عملکرد آن‌ها در راستای انتظارات مشتریان است یا خیر؛ با این کار می‌توانند کارمندانی که برای ارتقا در شرکت آماده هستند را نیز شناسایی کنند.

CRM ها همچنین ابزارهای فراوانی دارند که بله تیم‌های فروش کمک می‌کند کارآمدتر باشند؛ مواردی مانند فایل‌های شخصی، الگوهای ایمیل، گزارش‌های شخصی و آنالیز داده که به کارمندان راه آسانی برای افزایش توانایی‌های کاری‌شان ارائه می‌دهند. علاوه‌براین، به مدیران راه کارآمدی برای ارزیابی عملکرد افراد می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند ناحیه‌هایی که جای پیشرفت دارند را شناسایی کنند.

۲-قدرتمندسازی نماینده‌های فروش

در تجارت الکترونیک، نرم افزار CRM برای فروش آنلاین باید بینشی ارائه دهد که مدیران و فروشندگان با تکیه بر آن فرایند فروش را بهبود بخشند. قبل از روی کار آمدن CRM های کارآمد، صرف‌نظر از وقت و پولی که شرکت‌ها صرف آموزش، ارزیابی و به‌روزرسانی این سیستم‌ها می‌کردند، مجبور بودند از برنامه‌های نرم افزاری بیشماری استفاده کنند تا همگام با کسب‌وکارهای دیگر پیش بروند.

اکنون CRM ها می‌توانند اطلاعات را به‌صورتی قابل‌فهم مرتب و تصویرسازی کنند. این امکان، باعث می‌شود مدیران و فروشندگان بتوانند تصمیم‌های درستی در کسب‌وکارشان بگیرند. در این مسیر، تیم‌ها ابزارهایی کمکی هستند که پیگیری میزان پیشرفت به سمت اهداف و بازبینی عملکرد را ممکن می‌سازند. کارمندان فروش که اکنون دیگر این اطلاعات را در دست دارند، دیگر نیازی نیست حدس بزنند در بازبینی عملکرد چه اتفاقی خواهد افتاد یا ندانند چگونه باید برخلاف محدوده‌های فروش ارزیابی کنند.

علاوه‌براین، نماینده‌های خدمات مشتری فقط با یک کلیک به اطلاعاتی مانند فهرست موجودی، تاریخچه خرید مشتری و پیش‌زمینه پرداخت آن‌ها دست پیدا می‌کنند. سپس می‌توانند از داده‌هایی مثل تاریخچه خرید یا جستجوی گوگل مشتریان، برای فروش جانبی یا پیش‌فروش محصولات به مشتریان استفاده کنند. همچنین در مدل کسب‌وکار B2B می‌توانند این اطلاعات را در مذاکره‌های خرید با مشتریان به کار بگیرند.

۳-ساخت یک پرتال خدمات مشتری موفق

داشتن یک CRM الکترونیکی به نمایندگان فروش کمک می‌کند بین خدماتی که کسب‌وکار ارائه می‌دهد و نیازهای مشتریان، بیشتر ارتباط برقرار کنند. همچنین بدون گرفتن وقت کارمندان، ارتباط با مشتریان را ممکن می‌سازد و نیز بر پایه اطلاعاتی که دارد در لحظه پاسخ‌هایی برای آن‌ها ارائه می‌دهد.

 

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین

 

یک سیستم CRM با همه جنبه‌های یک کسب‌وکار ترکیب و به‌صورتی یکپارچه ادغام می‌شود زیرا همه نهادها باید بتوانند برای ارتباط با هر مشتری از CRM استفاده کنند. به علاوه نمایندگان فروش هم از طریق پلتفرم‌های ابری به اطلاعات و از راه دور به اطلاعات ضروری دسترسی دارند و وقتی فروشندگان اطلاعات بیشتری داشته باشند، ارائه تجربه مشتری فوق‌العاده آسان‌تر می‌شود. یک مجموعه داده قدرتمند، اهمیت این اطلاعات را بیشتر نشان می‌دهد و بدین وسیله به فروشندگان کمک می‌کند معامله‌های فروش بیشتری را به سرانجام برسانند. بنابراین در حالی که نرم افزارهای CRM به بیشتر روابط آنلاین فردی رسیدگی می‌کند، مدیران روی مشکلات دیگر تمرکز می‌کنند.

۴-افزایش سود

بیشتر مشتریان احتمالی بعد از هفت تا نه دقیقه تعامل با یک برند، آن را خریداری می‌کنند. با این حال بیشتر نمایندگان فروش بعد از تنها سه تعامل با مشتری دست از تلاش برای فروش برمی‌دارند. ایجاد یک برنامه استراتژیک برای ارتباط دائم با مشتریان بالقوه، احتمال سپرده شدن به دست فراموشی را از بین می‌برد.

نرم افزار CRM برای فروش آنلاین برای طراحی چنین برنامه‎ای به شرکت‌ها کمک می‌کند و راه را برای برقراری تعامل‌هایی باکیفیت با مشتریان هموار می‌سازد. همچنین اولویت‌بندی فرصت‌ها و مدیریت آن‌ها را با یک فرایند فروش ساختاریافته آسان‌تر می‌کند؛ فرایندی که از ارتباط اولیه با وبسایت تا انتهای معامله فروش و حتی بعد از آن را پوشش می‌دهد.

۵-کاهش ازهم‌گسستگی واحد فروش و کارمندان

وقتی از سیستم‌های مختلفی مثل اوت‌لوک، اکت و برنامه‌های حسابداری دیگر استفاده کنید، احتمال آنکه اطلاعاتتان گم شده یا به آن‌ها توجهی نشود، بیشتر است. داده‌های ازهم‌گسسته و جداجدا باعث از دست رفتن فرصت‌های فروش می‌شوند. وقتی واحدهای خدمات مشتری یادداشت‌هایشان را روی صفحه کامپیوترهایشان قرار می‌دهد، کارت‌های تجاری‌شان روی میز انباشته شده و ابزارهای فروششان در مکان‌های مختلفی رها شده باشد، بدیهی است که مشکلاتی به وجود می‌آیند.

یک پلتفرم الکترونیکی CRM کارآمد به واحدهای فروش اجازه می‌دهد تا زمانی که پنجره فروش باز است، بر فروش واقعی تمرکز کنند و به جای جستجوی یادداشت‌ها، باز کردن اپلیکیشن‌های بیشمار، پیدا کردن شماره تلفن‌ها یا پشت خط نگه داشتن تماس‌گیرنده‌ها (زمانی که برنامه‌ها کند باز می‌شوند)، در یک لحظه و یک جا به تمامی این اطلاعات دسترسی داشته باشند. این نوع نرم افزار با ارائه راه‌حل‌های زیر کمک می‌کند از چنین مشکلاتی پرهیز کنید:

  • ارائه متن ایمیل‌های آماده برای قرار ملاقات‌ها، پیگیری‌های فروش، پیام‌های مربوط به کارت‌های انصرافی، معرفی‌نامه‌ها و مطالعات موردی؛
  • ایجاد فایلی که تمام اطلاعات مشتری را در یک مکان مناسب نگهداری کرده و در عین حال از پیام و برند شرکت محافظت می‌کند؛
  • سفارشی‌سازی گزارش‌ها به‌طوری‌که مدیران و فروشندگان بتوانند به راحتی اوضاع هر فرد، منطقه و محصول را بررسی کنند. این کار همچنین باعث می‌شود مدیریت میزان پیشرفت را پیگیری کرده و در صورت نیاز اقدام‌های لازم را اتخاذ کند.

۶-ارائه فرصت‌های بازاریابی هدف

با بخش‌بندی و هدف‌گیری حساب‌های مطلوب، تیم‌های فروش می‌توانند یک استراتژِی دائم برای تقویت آن مشتریان ارائه دهند.‌ CRM ها چه از طریق پی‌گیری مدیریت فروش، نامه «از خرید شما متشکریم»، تبلیغ محصولی جدید یا ارائه خبرنامه‌ای از شرکت، می‌توانند از این حساب‌ها بینشی به شما بدهند که به کمک آن به استراتژِی کارآمد خود دست یابید. بدین ترتیب، ارتباطتان با مشتری عمیق می‌شود و هیچ‌گاه مشتری‌تان را از دست نمی‌دهید.

یک سیستم ابری نرم افزار CRM برای فروش آنلاین و تجارت الکترونیکی، می‌تواند اطلاعات را از منابع مختلفی مانند بخش مالی، مرکز خدمات مشتری و بازاریابی گرد هم آورد تا فرصت‌های فروش از هم گسسته یا پراکنده نباشند. همچنین نگرشی کلی از عملکرد شرکت ارائه می‌دهد تا مدیریت بتواند به راحتی بررسی کند که آیا به بعضی حساب‌ها (مخصوصاً آن‌هایی که فروش بالایی دارند) به‌خوبی رسیدگی می‌شود یا خیر.

حتما بخوانید:به نرم افزار CRM نیاز دارید؟ ابتدا باید این نکات را برای خرید CRM در نظر بگیرید

۷-کاهش هزینه فروش آنلاین

را‌ه‌های فروش آنلاینی که در آن‌ها نیازی به افشای اطلاعات کارت اعتباری نیست، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند و این از بهترین مزایای نرم افزار CRM برای فروش آنلاین است. افراد، دیگر دوست ندارند اطلاعات حساب بانکی‌شان را در معرض دسترسی کسی قرار دهند و به همین خاطر، متدهای انتقال پول و خدمات پرداخت آنلاین دارند به‌مرور تبدیل به روشی رایج می‌شوند.‌ این راه‌های پرداخت جایگزین، برای شرکت‌هایی که یک سیستم یکپارچه CRM ندارند، نسبت به زمان فرایند و مبلغ صورتحساب، هزینه سنگینی به بار می‌آورند.

تحقیق‌ها نشان داده‌اند که هزینه کار از طریق سیستم پراکنده از ۵ تا ۱۶ دلار برای هر سفارش متفاوت است، که به‌شدت بر میزان سود شرکت تأثیر می‌گذارد؛ حتی شرکت‌هایی که فقط در صنعت تجارت الکترونیکی کار می‌کنند. در مقایسه، کسب‌وکارهایی که سیستم CRM کاملاً یکپارچه‌ای دارند، برای هر معامله هزینه‌ای کمتر از یک دلار می‌پردازند.

نظرات کاربران

Click to Hide Advanced Floating Content

 

چگونه CRM را در کسب و کار خود راه اندازی کنیم؟

 

همین الان شروع کنید